Przejdź do treści

NASA znalazła na Marsie krater powstały w 2012 roku

Nowy kratger na Marsie, który powstał w 2012 roku
Amerykańska agencja kosmiczna NASA znalazła na Marsie nowy krater, a właściwie grupę kilkunastu kraterów. Największy ma rozmiary połowy boiska piłkarskiego. Kratery powstały najprawdopodobniej w marcu 2012 roku. Odkryto je na zdjęciach z sondy Mars Reconnaissance Orbiter.

Do tej pory na zdjęciach udokumentowano około 400 nowych marsjańskich kraterów, ale odkrycie ogłoszone 22 maja 2014 r. przez NASA ma nietypową historię. Kratery odkryto dzięki zdjęciom wykonanym przez kamerę do monitorowania pogody.

Naukowiec Bruno Cantor z Malin Space Science Systems w San Diego sprawdzał dane zbierane codziennie od 2006 roku przez kamerę MARCI, służącą do monitorowania marsjańskiej pogody. Poszukiwał burz piaskowych i innych zjawisk pogodowych, ale około dwóch miesięcy temu na jednym ze zdjęć natrafił na nietypową ciemną plamę w pobliżu równika, która przykuła jego uwagę.

„To nie było to czego szukałem. Wykonywałem normalne monitorowanie pogody i coś przykuło moją uwagę. Wyglądało nietypowo i posiadało jakby promienie rozbiegające się od centralnego punktu” powiedział Cantor.

Plama była na tyle nietypowa, że naukowiec postanowił sprawdzić wcześniejsze zdjęcia. Okazało się, ze występowała już rok wcześniej, ale pięć lat temu jej jeszcze nie było. Po dokładniejszej analizie materiału badacz stwierdził, że plama nie występowała do 27 marca 2012 roku, natomiast pojawiła się na zdjęciu z 28 marca 2012 roku.

Po odkryciu, na plamę skierowano kamery sondy o lepszej zdolności. W ten sposób uzyskano potwierdzenie, że jest to niedawno powstały kraterem uderzeniowy. Na skutek wybuchu i uderzenia obszar na powierzchni Marsa o średnicy 8 kilometrów ma ciemniejszą barwę i to właśnie ta ciemniejsza plama przykuła uwagę naukowca. Na dokładniejszych zdjęciach widać, że na obszarze występują dwa duże kratery, otoczone kilkunastoma mniejszymi. Największy z kraterów ma wymiary 48,5 na 43,5 metra, czyli mniej więcej tyle ile połowa boiska piłkarskiego.

Naukowcy uważają, że przed powstaniem krateru nastąpił wybuch planetoidy podobny do zjawiska obserwowanego nad Czelabińskiem w Rosji w roku 2013. \Według szacunków, największy z kraterów powstał na skutek upadku obiektu o średnicy od 3 do 5 metrów.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Największych ze nowych kraterów na Marsie odkrytych na zdjęciach z sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Powstał prawdopodobnie w marcu 2012 roku. Źródło:
NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona.


Reklama