Przejdź do treści

Nauczyciele spotkali się na V Forum Klubów Młodego Odkrywcy

V Forum Klubów Młodego Odkrywcy (KMO) w Centrum Nauki Kopernik
W piątek i sobotę 18/19 listopada 2016 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbyło się spotkanie nauczycieli z projektu o nazwie Klub Młodego Odkrywcy. Jest to inicjatywa edukacyjna skierowana do dzieci i młodzieży, przy czym część klubów prowadzi także zajęcia związane z astronomią i kosmosem. Na V Forum KMO obecny był także przedstawiciel czasopisma i portalu "Urania - Postępy Astronomii".

Klubów Młodego Odkrywcy jest obecnie około 700. Działają głównie w Polsce, ale inicjatywa zaczyna rozprzestrzeniać się na inne kraje i kluby powstają także na Ukrainie, Litwie, Białorusi i w Gruzji. Na czym polega ich działalność? Młodzież i dzieci wspólnie eksperymentują pod okiem opiekunów, zdobywając samodzielnie wiedzę. Wiele klubów prowadzą nauczyciele, ale aby być opiekunem KMO, nie trzeba być zatrudnionym na etacie w szkole. Kluby działają poza godzinami zajęć szkolnych. Tematyka, którą zajmują się kluby KMO jest bardzo różnorodna i obejmuje cały zakres przedmiotów z programu szkolnego. Część klubów w trakcie swoich zajęć porusza zagadnienia związane z astronomią lub kosmosem.

Jednym z głównych punktów programu V Forum KMO było dziesięć warsztatów dla nauczycieli na różnorodne tematy, w tym jeden zatytułowany "Kosmos w klubie: jak powstają kratery?". Przyznano także nagrody w ramach konkursu "Mistrzowie KMO" - pierwszą nagrodę zdobyła Barbara Foryt z KMO Pchełki w Przedszkolu nr 8 w Chełmie. Podczas konferencji zaprezentowano również specjalne pudełko edukacyjne pod nazwą "Konstruktorzy marzeń".

Urania, jako czasopismo i portal, może stanowić sporą pomoc dla opiekunów KMO i ich podopiecznych. W szczególności zachęcamy do zgłaszania swoich szkół do programu prenumerat sponsorowanych "Uranii". W jego ramach Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dopłaca szkołom do prenumeraty "Uranii". Koszt rocznej prenumeraty dla szkoły to tylko 30 zł, a resztę kosztów finansuje ministerstwo. Aby zgłosić swoją szkołę, wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej www.urania.edu.pl w zakładce "prenumerata".

Z kolei portal "Uranii" to nieocenione źródło wiedzy dla uczniów i nauczycieli o bieżących wydarzeniach w badaniach kosmosu i dotyczących całej działalności okołokosmicznej, w tym m.in. konkursy skierowane do młodzieży szkolnej. To także zasoby Cyfrowego Archiwum Uranii. Wkrótce portal uruchomi swoją nową odsłonę, w nowej szacie graficznej, z jeszcze bogatszą treścią i ciekawymi inicjatywami.

Koordynatorem projektu KMO jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a partnerem finansującym Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Więcej informacji:


Uczestnicy V Forum KMO - 18/19 listopada 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Fot.: K. Czart / Urania.Finaliści i laureaci konkursu "Mistrzowie KMO". Fot.: K. Czart / Urania.Na pierwszym planie: laureatka pierwszej nagrody w konkursie "Mistrzowie KMO" - Barbara Foryt z KMO Pchełki w Przedszkolu nr 8 w Chełmie. Fot.: K. Czart / Urania.

Reklama