Przejdź do treści

Naukowcy z IAC odkryli kolejną "superziemię"

Alejandro Suárez Mascareño z Instytutu de Astrofísica de Canarias (IAC) i Uniwersytetu La Laguna (ULL), wraz ze swoimi opiekunami pracy magisterskiej na IAC - Rafaelem Rebolo i Jonay Isaí González Hernándezem, odkryli planetę typu "superziemia". Obiekt nosi nazwę GJ 536 b, jego masa wynosi około 5,4 masy Ziemi. Nowo odkryta planeta znajduje się na orbicie wokół pobliskiej bardzo jasnej gwiazdy. Artykuł opisujący wyniki badań został zaakceptowany do publikacji w prestiżowym czasopiśmie "Astronomy & Astrophysics".

Planeta krążąca wokół gwiazdy GJ 536. Nie znajduje się w ekosferze swojej gwiazdy, jednak krótki okres orbitalny 8,7 dni oraz jasność gwiazdy - czerwonego karła, który jest dość chłodny oraz znajduje się niedaleko naszego Słońca - sprawiają, że obiekt ten stał się atrakcyjnym kandydatem do badania składu atmosfery tej egzoplanety.

Podczas badania cyklu aktywności magnetycznej stwierdzono podobieństwo do cyklu naszego Słońca. "Do obecnej chwili jedyną planetą odkrytą w tym układzie, jest obiekt GJ 536 b, ale w dalszym ciągu monitorujemy tę gwiazdę, aby sprawdzić czy znajdziemy inne planety" - mówi Alejandro Suárez Mascareño, który jest pierwszym autorem artykułu.

"Skaliste planety zwykle występują grupowo, zwłaszcza wokół gwiazd tego typu, a my jesteśmy całkiem pewni, że możemy znaleźć inne planety o małej masie (czyli inne "superziemie") na orbitach znajdujących się dalej od gwiazdy, z okresami od 100 dni do nawet kilku lat. Obecnie przygotowujemy program monitorowania tranzytu tej nowo odkrytej egzoplanety w celu określenia jej promienia oraz jej średniej gęstości" tłumaczy naukowiec.

Planeta została wykryta wspólnym wysiłkiem kilku instytucji: IAC i Obserwatorium Genewskiego. Użyto spektrografu HARPS na 3,6 m teleskopie ESO w La Silla (Chile) oraz Telescopio Nacional Galileo (TNG), znajdującego się w Obserwatorium Roque de los Muchachos, Garafia (La Palma). Co ciekawe, planeta została odkryta w trakcie przygotowywania pracy doktorskiej Alejandro Suáreza Mascareño.

Źródło: iac.es

Opracował:
Adam Tużnik

Więcej informacji:
Scientists from the IAC and the ULL discover a nearby “superearth”

Na ilustracji:
Wizja artystyczna kolejnej "Superziemi". Źródło: iac.es

Reklama