Przejdź do treści

Naukowcy przedstawiają dowody na pierwszy odkryty egzoksiężyc

Wykorzystując dane z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, naukowcy znajdują prawdopodobnie pierwszy egzoksiężyc - księżyc okrążający planetę poza Układem Słonecznym.

W skrócie:

  • do tej pory nie odkryto żadnego egzoksiężyca - czyli naturalnego satelity planety orbitującej wokół gwiazdy poza Układem Słonecznym
  • Alex Teachey i David M. Kipping przedstawiają dowody sugerujące, że wokół egzoplanety Kepler-1625b krąży księżyc
  • w tym przekonaniu utwierdzają naukowców dane na temat tranzytu egzoplanety, zebrane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a oraz Kosmiczny Teleskop Keplera


W ostatnim czasie naukowcy jeszcze raz przyjrzeli się danym z 284 egzoplanet, odkrytych przez Kosmiczny Teleskop Keplera. Ich celem było znalezienie wśród nich egzoksiężyca. Obiecująca okazała się egzoplaneta kilkukrotnie większa od Jowisza Kepler-1625b.

Alex Teachey oraz David Kipping, którzy odpowiadają za prawdopodobne odkrycie, wykorzystali Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który przez 40 godzin obserwował dla nich tranzyty tej egzoplanety. Naukowcy zaobserwowali, że światło z dochodzącej gwiazdy spada na skutek tranzytu przed nią planety w charakterystyczny sposób.

Zarówno redukcja jasności gwiazdy wskazywała, że przechodzi przez nią nie tylko egzoplaneta, ale też jej naturalny satelita, jak również sam czas tranzytu był w charakterystyczny sposób wydłużony - to dowodzi efektom grawitacyjnym wywieranym przez egzoksiężyc na planetę, wokół której krąży.

Naukowcy sami jeszcze nie chcą potwierdzać odkrycia. Gdy kolejne badania danych tranzytowych z tej gwiazdy potwierdzą ich przypuszczenia, będzie to pierwszy zaobserwowany egzoksiężyc w historii.

Artykuł opisujący dowody na odkrycie egzoksiężyca zostały opublikowane na łamach czasopisma Science Advances.

Źródło: Science

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Artystyczna wizja planety Kepler-1625b i okrążającego ją księżyca. Co ciekawe para ma podobny stosunek mas jak układ Ziemia-Księżyc. Źródło: Dan Durda.
 

Reklama