Przejdź do treści

Niebawem transmisja z powrotu załogi SpaceX Demo-2 na Ziemię

Bob Behnken (po lewej) i Douglas Hurley

Czas wracać! NASA będzie niebawem transmitować na żywo działania związane z powrotem załogi testowego lotu SpaceX Demo-2, a także przebieg samej misji powrotnej astronautów Roberta Behnkena i Douglasa Hurleya, którzy przygotowują się powoli do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przypomnijmy: astronauci NASA zadokowali do ISS 31 maja 2020 roku, po udanym starcie rakiety SpaceX Falcon 9 z NASA Kennedy Space Center na Florydzie w dniu 30 maja. To wielki sukces obu firm. NASA i SpaceX celują teraz w równie udany powrót, planowany wstępnie na 19:34 czasu EDT (wschodnioamerykańskiego), w sobotę 1 sierpnia (odłączenie się statku kosmicznego Dragon „Endeavour” od stacji kosmicznej) i godz. 14:42 w niedzielę 2 sierpnia (wodowanie kapsuły, które będzie pierwszym w historii powrotem zbudowanego i obsługiwanego przez prywatną firmę amerykańskiego statku kosmicznego, przewożącego astronautów ze stacji kosmicznej).

Gdzie można to obejrzeć? Relacja na żywo będzie transmitowana w NASA TV i na stronie internetowej agencji, począwszy od godziny 9:10 1 sierpnia, gdy planowana jest krótka ceremonia pożegnalna na ISS. Transmisja ma zostać wznowiona jeszcze tego samego dnia o godzinie 17:15. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, obejrzymy m.in. przygotowania do odlotu, wodowanie i odzysk kapsuły z wody z jednej z siedmiu docelowych stref lądowania na Oceanie Atlantyckim lub w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Florydy. Cały udział mediów w konferencjach informacyjnych i wywiadach będzie zdalny - z powodu trwającej pandemii COVID-19.

Czasy możliwych powrotów NASA SpaceX Demo-2 są następujące (jest to czas wschodnioamerykański letni - EDT):

 

Środa, 29 VII

Około 18:00 (w godzinę po zakończeniu przeglądu gotowości do lotu powrotnego) - odprawa w Centrum Kontroli Lotów z udziałem następujących uczestników:

 • NASA Administrator Jim Bridenstine
 • Steve Stich, manager, NASA’s Commercial Crew Program
 • Joel Montalbano, manager, NASA’s International Space Station Program
 • Benjamin Reed, dyrektor, crew mission management, SpaceX

 

Piątek, 31 VII

10:45 – krótka konferencja transmitowana wprost z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w której będą uczestniczyli:

 • astronauta NASA Bob Behnken
 • astronauta NASA Douglas Hurley
 • astronauta NASA Chris Cassidy

 

Sobota, 1 VIII

9:10 – SpaceX Dragon Demo-2 Farewell Ceremony na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ceremonia rozpoczyna się około godziny 9:15 rano)

17:15 – transmisja z odłączania (oddokowania) od Stacji w NASA TV. Potrwa aż do niedzieli, 2 sierpnia.

 

Niedziela, 2 VIII

14:42 – wodowanie
17:00 – konferencja prasowa NASA po powitaniu w Centrum Johnsona, z udziałem następujących osób:

 • NASA Administrator Jim Bridenstine
 • przedstawiciel Commercial Crew Program
 • przedstawiciel International Space Station
 • przedstawiciel SpaceX
 • przedstawiciel NASA Astronaut Office

 

Wtorek, 4 VIII

16:30 – konferencja prasowa Demo-2 Crew News z Johnson Space Center z udziałem uczestników:

 • astronauta NASA Bob Behnken
 • astronauta NASA Douglas Hurley

 

Omawiane działania są częścią programu załogowych lotów komercyjnych NASA, w ramach którego ma miejsce udana współpraca agencji z amerykańskim przemysłem lotniczym, w celu wysłania astronautów na amerykańskich rakietach i statkach kosmicznych z terenu Stanów Zjednoczonych na Międzynarodową Stację Kosmiczną - co było niedawno możliwe po raz pierwszy od 2011 roku. Ostatni lot testowy SpaceX dostarczył inżynierom i naukowcom wielu cennych danych na temat wydajności rakiety Falcon 9, statku kosmicznego Crew Dragon i systemów naziemnych, a także procedur związanych z operacjami prowadzonymi na orbicie oraz operacjami dokowania, wodowania i odzyskiwania kapsuły.


Czytaj więcej:

Źródło: NASA

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Astronauci NASA Bob Behnken (po lewej) i Douglas Hurley, sfotografowani zaraz po wejściu na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z pokładu statku SpaceX Crew Dragon.
Źródło: NASA

Reklama