Przejdź do treści

Niebo ciemnieje nad Izdebnem i Chalinem

Nowe lampy uliczne w gminie Sieraków

Po niemal pięciu latach od rozpoczęcia inicjatywy stworzenia Ostoi Ciemnego Nieba Izdebno i Chalin w gminie Sieraków, można w końcu powiedzieć, że niebo nad tymi miejscowości będzie ciemniejsze. A to wszystko dzięki działaniom podjętym przez samorząd na całym obszarze gminy Sieraków, polegających na wymianie starego oświetlenia ulicznego na nowe, które spełnia wszystkie podstawowe zasady ochrony ciemnego nieba.

W listopadzie 2013 roku Tomasz Zaraś, członek poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, wystąpił z pomysłem stworzenia Ostoi Ciemnego Nieba w Izdebnie, w gminie Sieraków, powiat międzychodzki (Wielkopolska). Można o tym przeczytać m.in. w artykule pt. "Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba" na portalu edukacyjnym PTA Orion.

Efektem podjętych wtedy działań była m.in. uchwała Rady w Sierakowie z dnia 25 marca 2014 r.  o utworzeniu Ostoi Ciemnego Nieba, która gwarantowała między innymi ochronę ciemnego nieba poprzez zredukowanie zanieczyszczenia sztucznym światłem na terenie gminy Sieraków oraz deklaracja podjęta przez radnych o podejmowaniu działań w celu rozwoju astroturystyki i astronomii obserwacyjnej na terenie gminy. Z tego też okresu pochodzi podpisanie porozumienia z Programem Ciemne Niebo Polska Stowarzyszenia Polaris OPP oraz podjęcie działań do stworzenia obszaru ciemnego nieba na terenie sołectw Izdebno i Chalin w gminie Sieraków. Opisane to zostało w artykule pt. "Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba nabiera realnych kształtów".

Należy jeszcze dodać, że w listopadzie 2016 r. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie (woj. wielkopolskie) wzbogacił się o nowo wybudowane obserwatorium astronomiczne. Należy zaznaczyć, że Chalin leży na obszarze Ostoi Ciemnego Nieba.

9 stycznia 2018 r. ruszyła modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie i mieście Sieraków. Wymianie podlegać będzie niemal 950 opraw oświetleniowych. Prace modernizacyjne potrwają do kwietnia 2018 r. W ramach działań edukacyjnych mieszkańcy miasta mogli sami dokonać wyboru, jaki kształt mają mieć oprawy i klosze, np. na ul. Poznańskiej na wprost Parku Jana Pawła II (przed Kościołem Parafialnym NMP Niepokalanie Poczętej). Zagłosować można było na fanpage strony gminy. Głosowanie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Jeśli chodzi o stronę techniczną nowych opraw oświetlenia, to źródłem światła są żarówki ledowe o barwie światła 4000K, które umieszczono w kloszach spełniających wymagania pod kontem niepotrzebnej emisji światła w górę, wynoszącej dokładnie „0”. Materiał chroniący powłokę optyczną wykonano ze szkła hartowanego.

Nowe oświetlenie ulic przyczyni się nie tylko do oszczędności energii, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ale i również samej estetyki otoczenia oraz oczywiście ochronie ciemnego nieba na gminą Sieraków. Trzeba zaznaczyć, że mieszkańcy przyjęli pozytywnie  zmiany zachodzące w gminie nie tylko przy drogach, ale także nad ich głowami.

Ostatnie działania sprawiają, że niebo nad gminą Sieraków dodatkowo poprawiło swoje walory pod względem właściwości odpowiednich (wspaniałych?) dla obserwacji astronomicznych, ale też i estetyki otoczenia. To posunięcie władz samorządowych było kluczowe, aby z całą pewnością stwierdzić, że Ostoja Ciemnego Ciemnego Nieba w Izdebnie i Chalinie spełnia swoją rolę i wkrótce każda osoba odwiedzająca tę część Wielkopolski  sama będzie mogła się o tym przekonać.

To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości. W najbliższych latach planowane są nowe atrakcje dla miłośników astronomii i lokalnej przyrody (o czym będziemy wkrótce informowali), co przyczyni się do tego, że ten rejon stanie się prawdziwą enklawą astronomiczną Wielkopolski.

Więcej informacji na temat działań zmierzających do uzyskania ciemnego nieba nad gminą Sieraków można znaleźć w wywiadzie udzielonemu portalowi Urania przez Tomasza Zarasia.

Tomasz Zaraś
Paweł Z. Grochowalski