Przejdź do treści

Niebo w kwietniu 2019 (odc. 2) - Księżyc w Żłóbku

img

W sobotę 13 kwietnia będziemy świadkami jednego z najciekawszych zjawisk na niebie gwiaździstym w 2019 roku. Wieczorem Księżyc zakryje gromadę otwartą M44. Takie zjawiska należą do rzadkości, więc warto skorzystać z okazji oraz naszego filmowego poradnika obserwatora.

Przy sprzyjającej pogodzie gromada (znana też pod nazwą “Żłóbek”) jest dostrzegalna gołym okiem. Blask Księżyca po pierwszej kwadrze sprawi jednak, że obserwacje lepiej prowadzić przez lornetkę lub teleskop. Nawet najskromniejszy sprzęt optyczny wystarczy dla udanego śledzenia częściowego zakrycia M44 przez ciemną krawędź tarczy Srebrnego Globu. Częściowe - podkreślmy - zakrycie rozpocznie się mniej więcej o 22:30 i potrwa do północy. Dla mieszkańców Wybrzeża będzie to muśnięcie gromady, za to na Podhalu i w Bieszczadach gwiezdny Żłóbek wyraźniej zniknie za tarczą Księżyca. Generalnie - im dalej na południe, tym większy fragment Żłóbka zostanie zakryty. Aby jednak ujrzeć jak Srebrny Glob centralnie zasłania M44, musielibyśmy znaleźć się w środkowej Afryce. Tak czy inaczej, zapowiada się fascynujące zjawisko - jedno z najciekawszych w całym 2019 roku.

Kolejne efektowne widoki - tym razem na porannym nieboskłonie - pojawią się po Wielkanocy. Rankiem 23 kwietnia patrzmy jak Księżyc krótko po pełni błyszczy w sąsiedztwie Jowisza i Antaresa - najjaśniejszej gwiazdy Skorpiona. Następnego poranka Srebrny Glob ujrzymy między Jowiszem a Saturnem, do którego nasz satelita przewędruje 25 kwietnia, by dzień później znaleźć się po jego lewej stronie. Wszystko to rozegra się między 04:00 a 05:00, więc ranne ptaszki będą miały o czym śpiewać ; )

Piotr Majewski

Reklama