Przejdź do treści

Niebo w lipcu 2019 (odc. 3) - Imię polskiej planety

img

Kończy się czas polskich "białych nocy", a wraz z nim - tegoroczny "sezon polowań" na Obłoki Srebrzyste, pod wieloma względami rekordowy. Zaczynamy za to polowanie na polską planetę! Obiekt odkryty przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z CA UMK w Toruniu jest oczywiście niewidoczny gołym okiem. Przez teleskop też go nie zobaczymy, ale wiemy dokładnie gdzie jest i możemy go wskazać na wakacyjnym niebie. A dodatkowo, Międzynarodowa Unia Astronomiczna szuka dla niego nazwy w wielkim konkursie pod patronatem "Uranii". Szczegóły - w naszym kalendarzu astronomicznym. Zapraszamy!

Koniec "białych nocy" oznacza powrót na firmament Drogi Mlecznej w całej okazałości. W tym roku odgrywa ona szczególną rolę, bowiem stanowi "gwiazdowskaz" dla odnalezienia polskiej planety. Najpierw znajdźmy Trójkąt Letni złożony z trzech najjaśniejszych gwiazd świecących późnym wieczorem wysoko południowej części nieba. Tworzą go: Wega, Deneb i Altair. Na lewo od Altaira bez trudu zidentyfikujemy charakterystyczną konstelację Delfina - pod warunkiem, że patrzymy z dala od silnych świateł. Z kolei na lewo i nieco poniżej Delfina świeci dość wyraźna gwiazda - nazywa się Enif i należy do Pegaza. Pomiędzy Enifem a Delfinem szukamy obiektu o "romantycznej" nazwie BD +14 4559. To gwiazda, wokół której prof. Andrzej Niedzielski z CA UMK w Toruniu kilka lat temu odkrył planetę. Gwiazda jest niewidoczna gołym okiem - świeci jako punkt 9. wielkości, więc jest dostrzegalna tylko przez mocną lornetkę lub teleskop. Została jednak wytypowana przez Międzynarodową Unię Astronomiczną do nadania jej imienia w specjalnym konkursie. Szukamy nazwy dla gwiazdy oraz okrążającej ją planety. Śpieszmy się, bo propozycje przyjmowane są tylko do końca lipca! Zgłaszamy je pod adresem www.iau100.pl/planety. Nazwy powinny być powiązane ze sobą tematycznie i związane z Polską. A kto dodatkowo chce się podzielić swoim pomysłem z nami, ten ma szansę na bonusowe nagrody w postaci mobilnego teleskopu (w sam raz na wakacje), astronomicznych książek i gadżetów oraz rocznej prenumeraty świętującej 100-lecie "Uranii".

Wróćmy pod niebo gwiaździste. Do końca lipca możemy śledzić wieczorne popisy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a rozkład jej lotów - jak zawsze - zamieszcza portal www.heavens-above.com. 28 lipca wczesnym rankiem podziwiamy sierp Księżyca w bliskim złączeniu z Aldebaranem - najjaśniejszą gwiazdą Byka. A nocą z 28 na 29-go warto zapolować na Południowe delta-Akwarydy. Blask Księżyca nie będzie przeszkadzał, więc z ciemnego miejsca możemy dostrzec nawet 20 meteorów w ciągu godziny. Największe szanse mamy w drugiej części nocy. Meteory z tego roju latają stosunkowo powoli i zostawiają wyraźne ślady. Powodzenia na łowach!

Piotr Majewski

Reklama