Przejdź do treści

Niebo w lutym 2019 (odc. 3) - powrót Merkurego

img

Merkury powraca na wieczorne niebo! Można go dostrzec gołym okiem około godz. 18:00 nisko nad zachodnim widnokręgiem. Przełom lutego i marca to najlepszy czas w całym 2019 roku do śledzenia planety, której ponoć nigdy nie widział sam Mikołaj Kopernik! Zapraszamy do obejrzenia filmowego poradnika łowcy Merkurego.

Szukajmy go na tle zorzy gasnącego dnia. Z perspektywy ziemskiego obserwatora planeta zawsze trzyma się blisko Słońca, stąd mimo że blask Merkurego dorównuje najjaśniejszym gwiazdom, to położenie nisko nad zachodnim horyzontem i dość jasne tło nieba sprawiają, że niełatwo go wypatrzeć. W trzeciej dekadzie lutego i na początku marca jest na to najlepsza szansa w całym 2019 roku.

Jeśli obserwujemy z jednego miejsca, bez trudu zauważymy, jak szybko Merkury porusza się na nieboskłonie. Niemal równo rok temu mieliśmy okazję prześledzić to w porównaniu z ruchem Wenus. Tym razem Merkury wędruje samotnie. Towarzystwo zapewni mu dopiero Księżyc po nowiu, ale dostrzeżenie go to spore wyzwanie. 7 marca około godz. 18:00 jeden procent sierpa Księżyca ukaże się na linii horyzontu. W Dzień Kobiet Księżyc będzie już widoczny bez trudu, za to Merkury osłabnie na tyle, że dostrzec go będzie można tylko przez lornetkę.

Znacznie łatwiej utrwalić planetę na zdjęciu w czasie jej najlepszej widoczności pod koniec lutego. Stawiamy aparat na statywie, celujemy w zachodni widnokrąg, ostrzymy obraz, metodą prób i błędów dobieramy parametry naświetlania i w efekcie na fotografii powinien nam się ukazać wyraźny punkt – to właśnie Merkury. Zdjęcie ilustrujące nasz poradnik zostało zrobione 16 lutego 2019 roku około godz. 18:00 niedaleko CA UMK w Piwnicach koło Torunia. Więcej szczegółów podajemy w filmie – zapraszamy do obejrzenia!

Autor: Piotr Majewski

Reklama