Przejdź do treści

Niebo w październiku 2019 (odc. 1) - pierwszy teleskop

img

W pierwszych dniach października 2019 Księżyc coraz śmielej wspina się na wieczornym firmamencie odbywając dwa ważne spotkania: z Jowiszem i Saturnem. Jest to preludium do serii widowiskowych koniunkcji i zakryć w ostatnim kwartale, dla których warto uzbroić się w teleskop. Tylko... jaki wybrać? Z pomocą przychodzi nasz filmowy poradnik. Zapraszamy!

Na początku miesiąca Księżyc odbywa dwa ważne spotkania. 03-go po 19:00 widzimy go blisko Jowisza niewysoko nad pd-zach. horyzontem. 05 października o tej samej porze świeci w parze z Saturnem w południku. Uzbrojeni w teleskop możemy pokusić się o polowanie na Srebrny Glob w złączeniu z obiektami niewidocznymi gołym okiem. Kiedy nasz satelita jest kilka dni po nowiu lub przed nowiem, jego blask nie aż tak silny, by nie dało się wypatrzyć w jego sąsiedztwie np. gromady otwartej. 04 października wieczorem będzie ich nawet kilka, bo tego wieczora Księżyc wędruje akurat przez centrum Drogi Mlecznej.

Pod koniec pierwszej dekady miesiąca Srebrny Glob nabiera mocy, przez co utrudni obserwacje Drakonidów 08 października. O tym popularnym roju meteorów szczegółowo mówiliśmy przed rokiem, kiedy w pobliżu Ziemi przelatywała jego macierzysta kometa: 21P/Giacobini-Zinner. Niestety, nic nie wskazuje, aby w związku z tym miał teraz nastąpić wysyp "spadających gwiazd"; specjaliści przewidują tylko 15 meteorów w ciągu godziny, a szacowane maksimum ma nastąpić, kiedy w Polsce będzie jeszcze dzień. Z meteorami jednak nigdy do końca nie wiadomo, więc - mimo wszystko - patrzmy w niebo!

c.d.n.
Piotr Majewski

Reklama