Przejdź do treści

Nieudane lądowanie indyjskiej sondy Chandrayaan 2 na Księżycu

img

Nie powiodło się lądowanie indyjskiej sondy Chandrayaan 2 na powierzchni Księżyca. W ostatniej fazie lotu utracono kontakt z lądownikiem.

Ostatnia aktualizacja: 7 września, 10.53.

Sonda wystartowała na rakiecie GSLV Mk. III 22 lipca 2019 roku. To pierwsza indyjska misja, której celem było miękkie lądowanie na powierzchni Księżyca.

Chandrayaan 2 składa się z orbitera, lądownika i niewielkiego łazika. Po udanym starcie sonda zwiększała swoją orbitę okołoziemską, aż w końcu 20 sierpnia wykonała manewr wejścia na orbitę wokół Księżyca (LOI). W kolejnych dniach statek stopniowo obniżał swoją orbitę; ostatni taki manewr przeprowadzono 1 września i wtedy orbiter połączony z lądownikiem znajdował się na orbicie o średniej wysokości ok. 120 km. Następnie lądownik Vikram razem z łazikiem Pragyan odłączyły się od orbitera i silnik lądownika wykonał dwa odpalenia, przygotowujące do lądowania. 6 września została przeprowadzona próba lądowania na powierzchni. Lądownik miał zostać postawiony  około 350 km od krateru uderzeniowego Basen Biegun Południowy-Aitken.

Wszystko przebiegało dobrze aż do wysokości około 2 km. Na wysokości 2,1 km utracono przesył danych z lądownika, do tego czasu cała procedura lądowania wykonywana była prawidłowo. Zakończyła się więc z powodzeniem faza ostrego hamowania, mającego na celu wytracenie większości prędkości i gdy utracono kontakt z sondą – ta zniżała się już ze zmniejszonym ciągiem silnika. Lądownik zaczął wtedy zbliżać się do powierzchni pod bardziej pionowym kątem. Miał następnie zawisnąć na silnikach i autonomicznie wybrać miejsce lądowania.

W pewnym momencie grafiki z centrum kontroli misji zaczęły wskazywać niepokojącą orientację lądownika. Po chwili rzeczywista trajektoria odbiegała od zaplanowanej, a kontrolerzy zamilkli. NASA poinformowała, że ich antena sieci Deep Space Network w Madrycie utraciła kontakt z sondą.

Oficjalny komunikat prasowy indyjskiej agencji kosmicznej ISRO: 

Zniżanie lądownika Vikram przebiegało prawidłowo do wysokości 2,1 km. Po tym, stacje naziemne utraciły kontakt z sondą. Dane są w tej chwili analizowane.

Swoją misję kontynuował będzie orbiter, który ma działać wokół Księżyca przez około rok.

Chandrayaan 2 jest drugą misją księżycową Indii. W ramach pierwszej misji Chandrayaan 1, przeprowadzonej w 2008 roku, na orbicie wokół naszego naturalnego satelity umieszczono statek, a impaktor wykonał kontrolowane zderzenie z powierzchnią.

Źródło: ISRO


Na zdjęciu: Zdjęcie Księżyca wykonane przez sondę Chandrayaan 2 23 sierpnia 2019 roku. Źródło: ISRO.

Reklama