Przejdź do treści

Nieudany start japońskiej rakiety Epsilon

epsilon start

Z kosmodromu Uchinoura przeprowadzono pierwszy w 2022 r. japoński start rakiety orbitalnej. Niestety system Epsilon zawiódł w locie i wysyłane ładunki nie osiągnęły orbity.

Pierwszy w 2022 roku start japońskiej rakiety orbitalnej został przeprowadzony 12 października 2022 r. z kosmodromu Uchinoura (znanego też jako Kagoshima) na południowym krańcu Japonii. Czterostopniowa konstrukcja Epsilon wystartowała o 2.50 w nocy czasu polskiego.

Lot orbitalny nie powiódł się. Po pracy pierwszych dwóch stopni rakieta nie była w odpowiedniej orientacji do separacji drugiego członu oraz uruchomienia trzeciego i zdecydowano się zdalnie zniszczyć rakietę.


O straconych ładunkach

W nieudanym locie utracono 9 ładunków. Największym był eksperymentalny satelita RAISE-3 demonstrujący rozmaite technologie kosmiczne, wybrane przez japońską agencję kosmiczną w otwartym przetargu. Satelita ważył 110 kg i miał działać przez 14 miesięcy. Znajdowały się na nim m.in. instrumenty testujące komunikację z naziemnymi urządzeniami Internetu Rzeczy, test różnych miniaturowych technologii napędowych (pulsacyjne plazmowe, paliwa stałe i woda) czy rozwijane membrany pełniące rolę paneli słonecznych i anteny.

QPS Institute utracił w tym locie parę satelitów QPS-SAR 3 i 4. Były pierwszymi nietestowymi satelitami budowanej przez podmiot konstelacji niewielkich satelitów radarowych syntetycznej apertury SAR. Satelity dysponowały rozkładanymi antenami o średnicy 3,6 m, umożliwiającymi prowadzenie obserwacji w paśmie X z rozdzielczością do 0,7 m/px. Pierwsze dwa prototypowe statki były wysłane w 2019 i 2021 roku. Sieć ma się docelowo składać z 36 urządzeń.

Oprócz tego na rakiecie podróżowało też 6 nanosatelitów standardu CubeSat dla różnych japońskich firm i instytucji.


O rakiecie Epsilon

Epsilon to lekka japońska rakieta nośna, przeznaczona do wynoszenia do 700 kg ładunków na niską orbitę okołoziemską. Jej pierwsza wersja debiutowała w 2013 roku. Omawiany tutaj lot był jej szóstym i pierwszym, który zakończył się niepowodzeniem. Podstawę rakiety stanowią trzy stopnie na paliwo stałe, pierwszy z nich SRB-A3 to przerobiona rakieta boczna większego japońskiego systemu H-IIA. Rakieta dotychczas we wszystkich swoich lotach używała też dodatkowego 4. stopnia na ciekłą hydrazynę.

Była to pierwsza japońska misja orbitalna przeprowadzona w 2022 roku. Japonia dokonuje przejścia na nową generację swoich rakiet. Rakiety H-IIA i H-IIB zastąpi H-3, która ma mieć swój pierwszy lot na początku 2023 roku. Przy okazji rozwijana jest też nowa wersja rakiety Epsilon - Epsilon S, która korzystać będzie z komponentów rozwiniętych przy okazji programu H-3.


Podsumowanie

Był to 5. nieudany start rakiety orbitalnej na świecie w 2022 roku (na 137 wykonanych do tej pory startów). Zawodziły jeszcze: indyjska rakieta SSLV (nieudany debiut), dwa razy amerykańska Astra Rocket 3.3 i chińska Hiperbola-1.

 

 

Na podstawie: JAXA/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Epsilon startująca z satelitą RAPIS-1 w 2019 roku. Źródło: JAXA.

 

Reklama