Nikola Bukowiecka z CBK PAN "Polką XXI w."

Polki wyróżnione w konkursie Polka XXI w.

Nikola Bukowiecka z Zespół Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki Centrum Badań Kosmicznych PAN znalazła się w elitarnym gronie sześciu Polek, które w 2021 roku znacząco wyróżniły się swoją aktywną działalnością na wielu płaszczyznach, a dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i osiągnięciom są inspiracją dla innych. Gala „Polka XXI wieku” odbyła się 31 maja 2022 roku w Hotelu Regent w Warszawie.

31 maja w Hotelu Regent w Warszawie odbyła się konferencja „Polka XXI wieku”, w czasie której rozmawiano o tym, co jest dla kobiet najważniejsze w gospodarce, rodzinie, zdrowiu czy ekologii. Poszukiwano także odpowiedzi na pytania: czego kobiety oczekują od edukacji, kultury i postępu technologicznego. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele i przedstawicielki biznesu, polityki, kultury, organizacji społecznych, organizacji branżowych i nauki. W trakcie konferencji wystąpiło 70 mówców, którzy zabrali głos w następujących siedmiu obszarach tematycznych:

• Bezpieczeństwo energetyczne,
  • Kultura,
  • Edukacja,
  • Zdrowie,
  • Demografia,
  • Przedsiębiorczość,
  • Praca,
  • Innowacje i
  • Nowe Technologie.

Na zakończenie konferencji odbyła się Gala Wieczorna „Polka XXI wieku” i wręczono nagrody dla liderek w kategoriach:

• Przedsiębiorczość,
  • Samorząd,
  • Edukacja,
  • Zdrowie,
  • Działalność Społeczna,
  • Innowacje i
  • Nowe Technologie

Nikola Bukowiecka z Zespół Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki Centrum Badań Kosmicznych PAN otrzymała wyróżnienie jako jedna z sześciu pań, które dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i osiągnięciom są inspiracją dla innych.

Zostałam wyróżniona w kategorii Innowacje i Nowe Technologie, za pracę nad systemami do mapowania nieba w ramach projektu GLOWS realizowanego w Centrum Badań Kosmicznych PAN, który jest częścią misji kosmicznej NASA IMAP, oraz za pracę nad projektowaniem systemów sterowania przy polskich satelitach – mówi Nikola Bukowiecka. To dla mnie ogromne wyróżnienie, nie tylko z racji docenienia mojej pracy, ale również znalezienia się w tak imponującym gronie. Takie wydarzenia zawsze pomagają uświadomić sobie, jak wiele interesujących rzeczy dzieje się dokoła, i poznać naprawdę niesamowitych ludzi. Znajomości te nierzadko skutkują współpracą w przyszłości. Bardzo miło mi być docenioną za coś, co jest moją pasją oraz tak naprawdę początkiem kariery w przemyśle kosmicznym i nowych technologiach – dodaje laureatka.

Na zdjęciu zbiorowym z premierem Morawieckim Nikola Bukowiecka stoi jako druga od prawej strony.

Nikola Bukowiecka - inżynier i fizyczka

Kilka słów o Nikoli Bukowieckiej

Jest fizykiem w Centrum Badań Kosmicznych PAN, gdzie jest członkinią Zespołu Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki. Bierze udział w projekcie GLOWS, który jest częścią misji kosmicznej NASA – IMAP/IBEX. Jest także inżynierem AOCS w firmie Creotech Instruments S.A, w której zajmuje się projektowaniem układów sterowania orientacją i kontroli orbit.

Dyplom z automatyki i robotyki pisała w Centrum Badań Kosmicznych PAN przy projekcie polskiego satelity obserwacyjnego EagleEye.

Dyplom I stopnia fizyki (specjalizacja fizyka medyczna) pisała podczas stażu w Instytucie Fizyki Plazmy Maxa Plancka w Greifswaldzie w Niemczech na temat reaktora fuzyjnego Wendelstein 7-X.

Dyplom II stopnia z fizyki (specjalizacja fizyka medyczna) pisała w Centrum Badań Kosmicznych PAN, przy projekcie GLOWS. Nagradzana w konkursach organizowanych przez firmę Huawei (Seeds for the Future) oraz Intel Technology (New Technologies for Women). Wieloletnia przewodnicząca Koła Naukowego Fizyków Uniwersytetu Szczecińskiego. Aktywistka i wolontariuszka na rzecz zwierząt.

Nikola Bukowiecka jest także finalistą XIII edycji Studenckiego Nobla.

Źródło: CBK PAN, polka21.pl, Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski