Przejdź do treści

Noc Perseidów w Grudziądzu

Meteor i Droga Mleczna fot. Nicholas Roemmelt

W imieniu Dyrekcji i pracowników grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego zapraszamy na wspólne obserwacje deszczu Perseidów.

Urania zaprasza do grudziądzkiego planetarium na kosmiczne fajerwerki! W programie m.in. obserwacje deszczu meteorów oraz polowanie na satelity przelatujące nad Grudziądzem (wstęp wolny, bez rezerwacji):

-> Noc 1:   12 sierpnia (PONIEDZIAŁEK), godz. 22.00 – 01.00

-> Noc 2:   13 sierpnia (WTOREK), godz. 22.00 – 01.00

22.00 – 22.20 – Prelekcja o meteorach i aktualnym stanie nieba (sala kinowa/planetarium)
22.20 – 01.00 – Obserwacje nieba przez teleskopy oraz polowanie na Perseidy (taras obserwacyjny, kopuła obserwatorium)

Perseidy to jeden z najregularniejszych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 a 14 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się kolejno przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR.

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu określonych parametrów orbity komety Swifta-Tuttle’a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Tak jak inne roje meteorów są one najaktywniejsze tuż przed świtem.

UWAGA: Obserwacje odbędą się tylko przy dobrej pogodzie (małe zachmurzenie lub najlepiej brak chmur).

PTMA Grudziadz

Dodatkowo 13 sierpnia we wtorek o godzinie 12.00 w południe odbędzie się w Grudziądzu specjalny „Poranek astronomiczny”. W programie seans na temat Słońca pod kopułą planetarium oraz obserwacje Słońca przez teleskopy. Wstęp wolny. Bez rezerwacji.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu

Na zdjęciu: Meteor i Droga Mleczna. Źródło: Nicholas Roemmelt.

Reklama