Przejdź do treści

Nowa data startu satelity PW-Sat2

Zespół PW-Sat2

Zespół studentów Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej poinformował na profilu misji PW-Sat2 o nowym terminie startu rakiety Falcon 9 z polskim satelitą na pokładzie. Start nastąpi 28 listopada 2018 r. o godz. 19:32 CET

Aktualnie przewidywany termin wyniesienia satelity PW-Sat2 na orbitę to 28 listopada o godzinie 19:32 CET. Studenci SKA zapraszają do oglądania transmisji ze startu rakiety Falcon 9 na stronie www.spacex.com/webcast lub oglądania uroczystej relacji z zespołem PW-Sat2 z krużganków Aulii Głównej Politechniki Warszawskiej od 18:30 CET. Na to drugie wydarzenie na terenie PW należy zapisac się formularzu:https://goo.gl/forms/jQgZ1bEKf6P14KLW2

Ponieważ terminy startów rakiet często ulegają zmianom, będziemy obserwować profil facebookowy PW-Sat2, na którym studenci podająinformacje o wszelkich zmianach. I będziemy Was informowali na bieżąco. 

Chociaż start misji się opóźnia, to studenci SKA nie próżnują i przygotowali na stronie internetowej poświęconej satelicie PW-Sat2 pakiet zdjęć oraz filmy podsumowujące 6 lat pracy nad satelitą. Zapraszają nie tylko do ich oglądania, ale także do pobrania i wykorzystania w artykułach.

11-osobowy zespół PW-Sata2, który jest aktualnie w Kaliforni w USA, w oczekiwaniu na start spotyka się z innymi młodymi ludźmi z różnych krajów, którzy także oczekują na wyniesienie ich satelitów rakietą Falcon 9. Studenci na wideo pochwalili się, że budują kontakty i nawiązują współpracę., która przyda się im w przyszłości. Nie tracą też nadziei na obejrzenie startu na żywo. Dzięki wsparciu polskiego Konsulatu Generalnego w Los Angeles studenci mieli możliwość zwiedzania kalifornijskich uczelni. Odwiedzili m.in. siedzibę Caltech (California Institute of Technology) oraz zwiedzali Occidental College.

W nagraniu wideo umieszczonym na profilu PW-Sata2 młodzi inżynierowie z Politechniki Warszawskiej złożyli podziękowania polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych za dofinansowanie przelotu i pobytu dla pięciu osób z ich zespołu.

PW-Sat2 to czwarty polski satelita. Zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską na rakiecie Falcon9 firmy SpaceX. Prace nad projektem satelity PW-Sat2 rozpoczęły się w 2013 roku w Studenckim Kole Astronautycznym przy Wydziale Mechaniczny m Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Głównym celem PW-Sata2 jest przetestowanie technologii deorbitacji, czyli usunięcia satelity z orbity po zakończeniu jego misji. Sukces tego eksperymentu pozwoli na zastosowanie go w przyszłych misjach kosmicznych, a dzięki temu skuteczną walkę z problemem kosmicznych śmieci.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: strona PW-Sat2, profil fb PW-Sat2

Foto: kadr z wideo zespołu PW-Sat2 w Kaliforni

Reklama