Przejdź do treści

Nowa wersja rakiety Falcon 9 wynosi pierwszego satelitę Bangladeszu

W piątek zadebiutowała najnowsza wersja rakiety Falcon 9. W swoim starcie wyniosła pierwszego satelitę telekomunikacyjnego Bangladeszu Bangabandhu-1.

Falcon 9 Block 5 to finalna wersja rakiety, która docelowo ma być łatwiejsza do ponownego wykorzystania. Na szczycie tej wersji rakiety firma będzie też wynosiła amerykańskich astronautów w ramach kontraktu na dostawy załóg do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rakieta wystartowała o 22:14 czasu polskiego w piątek ze stanowiska LC-39A z przylądka Cape Canaveral. Lot systemu przebiegł pomyślnie i już po 33 minutach pierwszy duży ładunek kosmiczny Bangladeszu został umieszczony na transferowej orbicie do pozycji geostacjonarnej.

Pierwszy stopień rakiety powrócił na Ziemię i wylądował z powodzeniem na barce. Było to już 25. udane lądowanie dolnego stopnia rakiety firmy SpaceX.

O ładunku


Bangabandhu-1 to pierwszy satelita Bangladeszu. Państwo, które przez ONZ dopiero w marcu tego roku zostało oznaczone statusem rozwijającego się ma obecnie w przestrzeni kosmicznej nowoczesnego satelitę telekomunikacyjnego.

Fakt, że na budowę dużego satelity i start stać było jedno z biedniejszych państw świata wskazuje, że dostęp do przestrzeni kosmicznej jest coraz tańszy i na ten obraz w dużej mierze wpłynęła firma SpaceX.

Bangabandhu-1 to ważący 3500 kg satelita telekomunikacyjny wybudowany przez firmę Thales Alenia Space. Jego oczekiwany czas pracy to 15 lat. Na satelicie umieszczono 14 transponderów pasma C i 26 pasma Ku o pojemności 1,6 GHz.

Satelita zajmie pozycję 119 E i będzie zapewniał rozmaite usługi telekomunikacyjne (TV, łączność satelitarna) na teren Bangladeszu i sąsiadującego regionu.

Podsumowanie


Była to już 9. misja rakietowa firmy SpaceX w tym roku. Warto przypomnieć, że w ubiegłym, rekordowym dla firmie roku do tego czasu udało się przeprowadzić 5 misji. Można więc spodziewać się, że jeśli operatora ominą problemy to może znacząco pobić ubiegłoroczny wyczyn.

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9, debiutująca w wersji Block 5 z satelitą Bangabandhu-1. Źródło: SpaceX.

Reklama