Przejdź do treści

Nowe eksperymenty na ISS przywiezione przez statek Dragon CRS-19

img

Wraz z Dragonem CRS-19 na Międzynarodową Stację Kosmiczną przybyła masa nowych eksperymentów naukowych oraz zaopatrzenie dla załogi. Jakie nowe badania będą prowadzone na stacji?

Rakieta Falcon 9 wyniosła 5 grudnia br. w drogę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek towarowy Dragon. Statek został zacumowany do stacji za pomocą ramienia robotycznego 8 grudnia. Łączna masa przywiezionego towaru to 2 617 kg z czego 1693 kg umieszczono w hermetyzowanej części kapsuły:

  • 977 kg eksperymentów naukowych
  • 306 kg sprzętu konserwacyjnego
  • 256 kg zaopatrzenia dla załogi
  • 65 kg sprzętu do przyszłych spacerów kosmicznych
  • 15 kg sprzętu komputerowego

W niehermetyzowanej części statku przymocowano ładunek o masie 924 kg. Na tą masę składają się m.in.: demonstrator technologiczny obrazowania hiperspektralnego HISUI i nowa bateria litowo-jonowa, która zastąpi uszkodzony akumulator wyniesiony rok temu.

Poniżej przedstawiamy kilka nowych eksperymentów jakie trafiły w tym locie na ISS.

Obrazowanie w wielu pasmach

Jednym z urządzeń, które trafiło na stację jest system obrazowania hiperspektralnego HISUI (Hyperspectral Imager Suite). Obrazowanie hiperspektralne to rejestracja obrazu na kilkudziesięciu pasmach światła. Dzięki tak dokładnemu obrazowaniu można więcej powiedzieć o charakterystyce obserwowanych obiektów. Naukowcy i inżynierowie przetestują w warunkach kosmicznych specjalnie przygotowany zestaw i zweryfikują jego działanie.

img
Obraz lodowca Chapman wykonany przez poprzednika instrumentu HISUI - urządzenie ASTER. Źródło: NASA/METI/AIST/Japan Space Systems, and U.S./Japan ASTER Science Team.

Urządzenie zostanie zainstalowane na platformie JEM na japońskim module Kibo. Zarejestrowane obrazy będą przesyłane do magazynu danych, który znajdzie się wewnątrz modułu. Może tam trafiać nawet 300 GB danych na dzień. Nagrane obrazy będą wracały fizycznie na Ziemię podczas powrotnych misji towarowych i załogowych. Część informacji będzie też przesyłana na Ziemię transmisją z ISS. Za te operacje będzie odpowiadać japońska agencja kosmiczna JAXA.

Orbitalny słód jęczmienny

Na orbitę trafił też jęczmień w ramach eksperymentu Malting ABI Voyager Barley Seeds in Microgravity. Ziarna będą przerabiane na słód w zautomatyzowanym procesie. Naukowcy chcą się dowiedzieć czy wytworzony w warunkach mikrograwitacji słód różni się morfologicznie albo genetycznie od słodu wytworzonego w taki sam sposób, ale na Ziemi.

Eksperymenty z ogniem

Do stacji dostarczono też sprzęt do eksperymentu Confined Combustion, w którym sprawdzane będzie zachowanie się płomieni w warunkach mikrograwitacji w zamkniętych przestrzeniach. Naukowców interesuje jak na zachowanie płomienia będą wpływać otaczające ściany. Rozprzestrzenianie się ognia w zamkniętych przestrzeniach jest szczególnie niebezpieczne, z uwagi na to że nagrzane ściany wypromieniowując ciepło przyspieszają ten proces. Eksperyment może poprawić bezpieczeństwo nie tylko astronautów w przyszłych misjach kosmicznych, ale też może pozwolić lepiej kontrolować ogień na Ziemi. Dzięki warunkom panującym na orbicie badacze mogą badać fizykę płomieni bez uwzględniania grawitacji.

img
Urządzenie Confined Combustion podczas naziemnych testów integracyjnych przed lotem. Źródło: Chris Rogers.

Myszy do badań kości i mięśni

Na orbitę wysłano kolejną grupę myszy w ramach eksperymentu Rodent Research 19. Naukowcy zbadają dzięki nim jak miostatyna i inhibina wpływają na zanik tkanki kostnej i mięśniowej. Mikrograwitacja wymusza na astronautach konieczność ćwiczeń, co najmniej kilka godzin dziennie, aby zapobiegać zanikowi kości i mięśni podczas długiego pobytu na orbicie. Starzenie się, siedzący tryb życia i długie choroby obłożne powodują taki sam efekt na Ziemi. W warunkach orbitalnych przy przyspieszonej degradacji tkanek można w krótszym czasie weryfikować hipotezy dotyczące rozwoju takich chorób.

Ultrazimne chmury atomów

W ramach misji CRS-19 wysłano też na stację ulepszenia do urządzenia Cold Atom Laboratory (CAL). W eksperymencie tym można wytwarzać chmury atomów o bardzo niskich temperaturach, znacznie niższych niż te występujące w głębokiej przestrzeni kosmicznej. Nieważkość ułatwia osiąganie tak niskich temperatur i umożliwia też dłuższą obserwację wytworzonych chmur. Naukowcy są w tym eksperymencie zainteresowani badaniem fundamentalnych praw fizyki kwantowej, co staje się często możliwe dopiero w taki niskich temperaturach. Wysłane ulepszenia zawierają sensory do bardzo dokładnego pomiaru sił grawitacji.

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu tytułowym: Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas specjalnego posiłku na Święto Dziękczynienia. Od lewej: Christina Koch, Aleksandr Skworcow, Jessica Meir, Oleg Skripoczka, Andrew Morgan i Luca Parmitano. Źródło: NASA.

 

Reklama