Przejdź do treści

Nowe satelity z Chin i USA na orbicie

falcon 9

W dniach Świąt Wielkanocnych na świecie przeprowadzono 3 misje orbitalne. Leciały rakiety z Chin i Stanów Zjednoczonych. Chiny wysłały m.in. pierwszego satelitę nowego systemu monitoringu zanieczyszczeń atmosfery Daqi.


Chiński satelita telewizyjny

Jedna z najpopularniejszych chińskich rakiet nośnych Długi Marsz 3B wyniosła na orbitę dużego satelitę telekomunikacyjnego Zhongxing 6D. Statek będzie z pozycji geostacjonarnej 125 E transmitował sygnał telewizyjny i radiowy dla użytkowników z Chiny.

Rakieta Długi Marsz 3B wystartowała 15 kwietnia 2022 r. o 20.05 czasu lokalnego z kosmodromu Xichang w prowincji Syczuan na południu Chin. Lot przebiegł pomyślnie i statek został z powodzeniem wypuszczony na orbicie transferowej, skąd o własnym napędzie trafi na orbitę geostacjonarną na pozycję 125 E.

Zhongxing 6D to cywilny satelita telekomunikacyjny zbudowany przez zakłady CAST na bazie platformy satelitarnej DFH-4. Satelitę użytkować będzie państwowa spółka China Satcom. Statek został wyposażony w 25 transponderów pasma C i został zaprojektowany, by działać przez 25 lat. Poprzedni, podobny satelita tej serii - Zhongxing 6C poleciał w 2019 roku.


Monitoring zanieczyszczenia powietrza z orbity

Zaledwie kilka godzin po poprzednim starcie, 16 kwietnia o 2.16 w nocy czasu lokalnego z innego chińskiego kosmodromu Taiyuan wystartowała rakieta Długi Marsz 4C. Celem misji było wysłanie satelity monitoringu środowiska Daqi 1 na heliosynchroniczną orbitę. Lot był zakończony sukcesem.

Daqi 1 to zbudowany przez szanghajskie zakłady SAST satelita przeznaczony pomiarom składu chemicznego powietrza w atmosferze oraz monitoringowi zanieczyszczenia. Satelita został wyposażony w zestaw instrumentów: laser LIDAR, wielokątowe skanujące polarymetry, wielospektralne detektory UV i światła widzialnego. Taki zestaw urządzeń umożliwi wykrywanie w atmosferze aerozoli, dwutlenku węgla, azotu i siarki, ozonu oraz drobnych pyłów zawieszonych.

Daqi 1 jest pierwszym satelitą nowej chińskiej serii. Kolejny statek Daqi 2 ma mieć zestaw urządzeń skupionych w większym stopniu na gazach cieplarnianych.


Tajna amerykańska misja rakiety Falcon 9

W niedzielę wielkanocną, 17 kwietnia z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii wystrzelono rakietę Falcon 9 firmy SpaceX. W udanej misji dla Narodowego Biura Rozpoznania USA (NRO) wysłano tajnego satelitę o oznaczeniu NROL-85.

Tradycyjnie przy takich startach nie jest podawane publicznie przeznaczenie ładunku. Po opublikowanych jednak parametrach orbity (wysokość ponad 1000 km, inklinacja 64 stopnie) można przypuszczać, że chodzi o parę satelitów Intruder systemu szpiegowskiego NOSS - Intruder 13A i 13B.

NOSS czyli Naval Ocean Surveillance System to sieć satelitów latających w parach i nasłuchujących na sygnały radiowe ze statków morskich. Rodzaj sygnału i położenie transmisji pozwala m.in. zdobywać informacje o ruchach marynarek wojennych obcych państw. Satelity Intruder to już 3. generacja tego systemu, a jego pierwsze statki trafiły na orbitę w 2001 roku, a ostatnie w 2017 roku za sprawą rakiety Atlas V.

W locie wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1071.2, który debiutował w lutym 2022 r. w misji również dla NRO - NROL-87. W tej misji ponownie wrócił na Ziemię, lądując o własnym napędzie na wyznaczonym lądowisku LZ-4 na terenie kosmodromu.


Podsumowanie

Na świecie przeprowadzono do tej pory 40 udanych startów rakiet orbitalnych. Najwięcej, bo 21 jest na koncie Stanów Zjednoczonych. Drugie miejsce z 11 misjami zajmują w tej klasyfikacji Chiny.

 

Na podstawie: SpaceX/Xinhua/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-85. Źródło: SpaceX.

Reklama