Przejdź do treści

Nowe zdjęcia z chińskiej stacji kosmicznej

Na zdjęciu: Wang Yaping wewnątrz chińskiej stacji kosmicznej Tianhe. Źródło: CNSA

Wang Yaping, pierwsza kobieta na pokładzie nowej chińskiej stacji kosmicznej, wykonała kilka wspaniałych zdjęć naszego świata podczas sześciomiesięcznej misji w kosmosie. Wang poleciała na główny moduł stacji Tianhe w październiku, na pokładzie statku Shenzhou 13. Towarzyszyli jej koledzy, Zhai Zhigang i Ye Guangfu.

 Zdjęcie zrobione przez Wang 18 listopada tego roku pokazuje między innymi jezioro Qinghai, znajdujące się w dolnej części obrazu, na wschód w kierunku odległego Morza Wschodniochińskiego. Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO opisuje Qinghai jako śródlądowe słone tereny podmokłe o międzynarodowym znaczeniu. Źródło: CNSA
Zdjęcie zrobione przez Wang 18 listopada tego roku pokazuje między innymi jezioro Qinghai, tu znajdujące się w dolnej części obrazu, na wschód w kierunku odległego Morza Wschodniochińskiego. Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO opisuje Qinghai jako śródlądowe słone tereny podmokłe o międzynarodowym znaczeniu. Źródło: CNSA


Wang Yaping to weteranka lotu Shenzhou 10 (z 2013 roku) do mniejszego laboratorium kosmicznego Tiangong 1. Podczas dwutygodniowej misji wygłosiła wówczas wykład na żywo na temat fizyki kosmicznej, przeznaczony dla szkół na Ziemi. Miliony chińskich uczniów oglądało transmisję na żywo. Kontrast między Tiangong 1 i Tianhe (osiem lat różnicy!) jest widoczny na zdjęciu udostępnionym przez kanał Our Space.

Zhai, Wang i Ye rozpoczęli misję 15 października. Przeprowadzili swój pierwszy spacer kosmiczny 7 listopada. Do obowiązków załogi należy testowanie i przygotowanie modułu Tianhe do przyjęcia nowych modułów stacji już w przyszłym roku, a także przeprowadzanie zaplanowanych wcześniej eksperymentów i prowadzenie badań naukowych. Misja ta jest kolejną po trzymiesięcznej misji Shenzhou 12 z czerwca tego roku, w ramach której wysłano pierwszych trzech astronautów na Tianhe.

Tymczasem na Ziemi, na pustyni Gobi, Shenzhou 14 i rakieta Długi Marsz 2F stoją w stanie bliskim gotowości na wypadek zaistnienia ewentualnej sytuacji awaryjnej na Tianhe.

 

Obraz górzystego terenu widziany z orbity chińskiej stacji kosmicznej Tianhe przez Wang Yaping. Źródło: CNSA

Obraz górzystego terenu sfotografowany z orbity chińskiej stacji kosmicznej Tianhe przez Wang Yaping. Źródło: CNSA


Czytaj więcej:


Źródło: CNSA

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Wang Yaping wewnątrz modułu Tianhe na chińskiej stacji kosmicznej.  Źródło: CNSA

Reklama