Przejdź do treści

NRAO udostępnia darmowe narzędzie do kolorowania kosmosu

Dostępne w trybie online narzędzie do prostego generowania barwnych obrazów różnych ciał niebieskich. Na powyższym przykładzie widzimy Mgławicę Krab obserwowaną na falach radiowych, w dziedzinie optycznej oraz w wysokoenergetycznym promieniowaniu gamma.

Czy wiecie, że oglądany gołym okiem kosmos jest zasadniczo... czarno-biały? Piękne, powszechnie dostępne w sieci zdjęcia galaktyk, mgławic i gromad galaktyk są niemal zawsze przetworzone cyfrowo, by wydobyć z nich jak najwięcej informacji oraz by skontrastować ze sobą obserwacje tego samego obiektu wykonane na różnej długości fali.

Od niedawna takie zdjęcia ciał kosmicznych możemy też przetwarzać samodzielnie. Umożliwiają to na przykład darmowe narzędzia dostępne na stronach NASA. Opcję taką daje również amerykańskie obserwatorium NRAO (National Radio Astronomy Observatory). Możemy w ten sposób stworzyć tapetę na pulpit, zdjęcie do powieszenia na ścianie lub grafikę na potrzeby strony WWW.


Zdjęcie: prawda o galaktykach  galaktyka spiralna NGC 3982 i jej obraz sprzed i po obróbce cyfrowej. Źródło: NASA

Projekt ten ma jednak przede wszystkim funkcję edukacyjną. Uświadamia, że do pełnego uchwycenia natury obiektów kosmicznych naukowcy potrzebują w rzeczywistości ich obserwacji (zdjęć i map) wykonywanych nierzadko na wszystkich długościach fali elektromagnetycznej. Tylko część tych fal jest widzialna dla ludzkiego oka. Najdłuższa możliwa do zobaczenia przez nas długość fali to światło czerwone, a najkrótsze są fale fioletowe.

Astronomowie tworzą zatem spektakularne i zwykle wielobarwne obrazy (takie jak pokazana tu Mgławica Kraba, będąca pozostałością po eksplozji supernowej), poprzez połączenie danych z teleskopów obejmujących prawie cały zakres widma elektromagnetycznego: od długich fal radiowych obserwowanych przez radioteleskopy Very Large Array (VLA) aż do najkrótszych promieni rentgenowskich rejestrowanych przez Obserwatorium Rentgenowskie Chandra (NASA).

Możemy zatem odkrywać wiele niesamowitych szczegółów niewidzialnego dla naszych oczu Wszechświata, „przekładając” fale radiowe, podczerwone, ultrafioletowe i rentgenowskie na poszczególne kolory! Narzędzie NRAO jest dostępne za darmo online i pozwala również na własnoręczne ustalanie jasności obrazu w poszczególnym zakresie widma. Otrzymany obraz możemy następnie wygenerować i zapisać w wybranej rozdzielczości.

Narzędzie do tworzenia barwnych obrazów Wszechświata można znaleźć pod tym linkiem.
 

Czytaj również:

Źródło: NRAO

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Dostępne w trybie online narzędzie do prostego generowania barwnych obrazów różnych ciał niebieskich. Na powyższym przykładzie widzimy Mgławicę Kraba obserwowaną na falach radiowych, w dziedzinie optycznej oraz w wysokoenergetycznym promieniowaniu gamma. Źródło: NRAO

Reklama