Przejdź do treści

O kosmosie przy kawie – o planetach nie tylko na geografii (spotkanie online)

ESERO - online, spotkanie, banner

Centrum Nauki Kopernik zaprasza we środę 16 marca o godzinie 18:00 na spotkanie online z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Głównym tematem będą planety pozasłoneczne.

Planety pozasłoneczne (inaczej egzoplanety) okrążają gwiazdy inne niż nasze Słońce. Jak je obserwować? Czy jest ich wiele? Czy są identyczne z tymi krążącymi w Układzie Słonecznym, a może zupełnie inne? Czy życie w znanej nam formie mogłoby się na nich rozwinąć?

Pierwsze naukowe doniesienia o odkryciu planet pozasłonecznych pojawiły się już w XIX wieku, jednak nie towarzyszyły im wystarczające dowody obserwacyjne. 21 kwietnia 1992 roku polski radioastronom Aleksander Wolszczan oraz kanadyjski radioastronom Dale Frail opublikowali pracę, w której donosili o odkryciu trzech planet pozasłonecznych znajdujących się w układzie planetarnym pulsara PSR 1257+12 (Lich). Obecnie naukowcy znają już ponad 4000 takich obiektów.

Gościem spotkania będzie Ambasador Edukacji Kosmicznej Grzegorz Marzec – pilot, inżynier lotnictwa i kosmonautyki, analogowy astronauta, prezes zarządu fundacji „Blisko Wszechświata”, popularyzator nauki. Brał udział w dwóch symulowanych misjach kosmicznych, jednej księżycowej i jednej marsjańskiej – w obu w roli dowódcy załogi. Obecnie pracuje jako specjalista załogi oraz inżynier habitatu w Analog Astronaut Training Center w Krakowie. Stale współpracuje z Uniwersytetem Dziecięcym i innymi instytucjami jako wykładowca nauk ścisłych specjalizujący się w tematach kosmicznych.

O kosmosie przy kawie – planety


Podczas spotkania uczestnicy porozmawiają o:

  • planetach pozasłonecznych,
  • wybranych scenariuszach lekcji, opracowanych dla różnych poziomów edukacyjnych, w których wprowadzamy kontekst kosmiczny (na poziomie szkół podstawowych i ponadpodstawowych),
  • prostym doświadczeniu na lekcję,
  • kosmicznych konkursach dla dzieci i młodzieży,
  • kosmicznych aktywnościach dla edukatorek i edukatorów.Czytaj więcej:

 

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Źródło: Centrum Nauki Kopernik

Ilustracje: CNK

Reklama