Obrazy z ISS przypominające postać W5LFL- Owen Kay Garriott, SK.

Owen Garriott na pokładzie promu kosmicznego Columbia (1983 r.).

W dniu 15 kwietnia 2019 r. zmarł w wieku 88 lat amerykański naukowiec i astronauta, a także krótkofalowiec - dr Owen Kay Garriott. Posługiwał się znakiem W5LFL. Aby uczcić jego pamięć, w dniu 1 sierpnia o 09:40 UTC rozpoczęło się nadawanie obrazów SSTV z pokładu ISS.

W czasie swej bogatej kariery zawodowej był m.in. odpowiedzialny za łączność radiową (CapCom) z astronautami statku Apollo 11. W innym okresie pełnił funkcję zastępcy dyrektora Centrum Lotów Kosmicznych w USA. Owen uczestniczył w locie do stacji orbitalnej Skylab 3 (1973) i w locie wahadłowca Columbia w ramach misji STS-9 (1983). Misja Owena na pokładzie wahadłowca w 1983 roku okazała się kamieniem milowym dla krótkofalarstwa, gdyż jak podaje AMSAT, obsługiwał On pierwszą na świecie amatorską stację radiową z kosmosu - W5LFL. Tym samym rozpoczęła się nowa era lotów kosmicznych połączonych z krótkofalarstwem. Od tego czasu odbyto dziesiątki lotów wahadłowcami, lotów do stacji kosmicznej MIR, a obecnie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z udziałem dziesiątek astronautów i kosmonautów obsługujących i posługujących się sprzętem radioamatorskim.

Aby uczcić pamięć tego krótkofalowca, w dniu 1 sierpnia o 09:40 UTC rozpoczęło się nadawanie obrazów SSTV z pokładu ISS. Wyłączenie nadajnika zaplanowano na godzinę 18:15 UTC w dniu 4 sierpnia 2019. Na obrazach tej serii znajdują się m.in. zdjęcia z innym krótkofalowcem, który odbył komercyjny lot na stację kosmiczną ISS, skąd pracował jako operator sprzętu krótkofalarskiego. Jest to syn Owena - Richard Garriott, posługujący się znakiem W5KWQ.

Polski Związek Krótkofalowców w ramach współpracy członkowskiej z ARISS przyłącza się do tej akcji poprzez wsparcie przy wydaniu pamiątkowego dyplomu „ARISS SSTV Award” za odbiór obrazów SSTV z tej serii - więcej informacji na tej stronie.

O ARISS:

Amateur Radio on the International Space Station (ARISS) to krótkofalarstwo na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czyli wspólne przedsięwzięcie międzynarodowych stowarzyszeń radiowych i agencji kosmicznych wspierających Międzynarodową Stację Kosmiczną: NASA, Rosyjska Agencja Kosmiczna, ESA, JAXA i CSA. Amerykańskie Centrum Postępu Nauki w Przestrzeni Kosmicznej (CASIS) oraz Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zapewniają specjalne wsparcie ARISS.

Podstawowym celem ARISS jest promowanie eksploracji tematów nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) poprzez organizowanie zaplanowanych łączności za pośrednictwem amatorskiego radia między członkami załogi na pokładzie ISS i uczniami w klasach lub nieformalnych miejscach edukacji. Dzięki pomocy doświadczonych krótkofalowców- wolontariuszy, członkowie załogi ISS rozmawiają bezpośrednio z uczniami, a zgromadzona publiczność może się temu przyglądać na żywo. W ramach przygotowań oraz podczas tej łączności radiowej uczniowie, nauczyciele, rodzice i społeczności uczą się o kosmosie, technologiach kosmicznych i radiu amatorskim. Więcej informacji można znaleźć na stronie ARISS.

Powodzenia i radości z odbioru obrazów pochodzących z kosmosu!

Źródło: Armand SP3QFE, Sławek SQ3OOK

Na zdjęciu: Owen Garriott na pokładzie promu kosmicznego Columbia (1983 r.).