Przejdź do treści

W Kielcach może powstać obserwatorium i planetarium - zagłosuj!

Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium w Kielcach - schemat
W Kielcach w ramach budżetu obywatelskiego może powstać Obserwatorium i Planetarium Astronomiczne. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do poparcia tej inicjatywy, głosować można do 5 czerwca przez internet lub za pomocą papierowych kart do głosowania. Głosować mogą mieszkańcy miasta.

Głosować mogą mieszkańcy Kielc na stronie budżetu obywatelskiego, projekt ma numer 90.

W opisie i uzasadnieniu projektu czytamy:

Projekt budowy Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium w Kielcach jest skierowany do wszystkich osób ciekawych otaczającego nas świata. Dzięki tej inicjatywie w mieście ma powstać w pełni profesjonalna placówka naukowa, mogąca bawić dzieci, uczyć młodzież i poszerzać horyzonty dorosłych. Wyposażona w specjalistyczny sprzęt do obserwacji astronomicznych, może stanowić silny punkt na mapie polskich centrów popularyzujących naukę. Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium w Kielcach będzie otwarte nie tylko dla naukowców, lecz dla każdego mieszkańca Kielc, chcącego na własne oczy przekonać się, jak wygląda Wszechświat, w którym żyjemy. Powstanie takiej placówki byłoby również korzystne dla promocji miasta, które odwiedzałyby liczne wycieczki szkolne i pasjonaci Kosmosu z całego regionu.

Zadanie zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego polega na budowie wolnostojącego budynku o wymiarach podstawy ok. 10x18 m, wyposażonego w zautomatyzowaną kopułę astronomiczną (co oznacza, że może poruszać się za interesującymi nas obiektami na niebie, a także zdalnie otwierać się i zamykać), minimum 8-metrową kopułę planetarium oraz niewielki taras do plenerowych obserwacji nieba. Na parterze 2-poziomowej budowli, pod sklepieniem planetarium, znajdować się będzie pomieszczenie dydaktyczne, w którym umieszczone zostaną: cyfrowa aparatura projekcyjna planetarium, umożliwiająca odtwarzanie pokazów i filmów na sferycznym suficie imitującym nocne niebo; a także miejsca siedzące dla uczestników seansu i niewielkie stanowisko komputerowe, pozwalające na nadzór nad pracą planetarium i instrumentami naukowymi w obserwatorium.

Na wyższym piętrze umieszczona zostanie zautomatyzowana kopuła astronomiczna, we wnętrzu której znajdzie się główny teleskop obserwacyjny (np. Celestron C-14”S) na montażu umożliwiającym śledzenie obiektów na niebie i wykonywanie zdjęć ciał niebieskich (np. Celestron CGE Pro), do czego służyć będzie profesjonalna kamera CCD (np. SBIG STT-3200ME). Oprócz tego na wyposażeniu obserwatorium znajdą się mniejsze lornetki i teleskopy, które będą wykorzystywane podczas pokazów nieba. Aby nie ograniczać działalności obserwacyjnej jedynie do pory nocnej, obserwatorium posiadać będzie również teleskop słoneczny (np. Coronado PST 40/400), zapewniający możliwość bezpiecznych obserwacji Słońca.

Kształt Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium w Kielcach będzie nawiązywał do radomskiej Astrobazy – projektu obserwatorium astronomicznego, zrealizowanego w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego w Radomiu. Całkowity koszt tamtego projektu wyniósł 700 000 zł, jednak kielecka oferta jest poszerzona o budowę pełnowymiarowego planetarium, dlatego koszt jej realizacji szacowany jest na około 1 500 000 zł. Inwestycja wymaga dostępu do prądu, ponieważ większość podzespołów obserwatorium i planetarium zasilana jest energią elektryczną. Proponowana lokalizacja obiektu zapewnia dobre warunki do obserwacji nieba (brak dużych skupisk sztucznych świateł), a także umożliwia wygodny dojazd komunikacją miejską (przystanek autobusowy mieści się kilkanaście metrów od terenów ZSO nr 15).

Priorytetem przy realizacji naszego projektu ma być odpowiedź na potrzeby wszystkich mieszkańców Kielc, niezależnie od wieku. Tego typu placówka nie tylko urozmaici lekcje dzieci i młodzieży na każdym poziomie nauczania, lecz pozwoli także na organizację wydarzeń popularnonaukowych otwartych dla wszystkich mieszkańców Kielc. W czasie pogodnej nocy będzie doskonałym miejscem do pogłębiania wiedzy o Wszechświecie poprzez obserwacje astronomiczne z użyciem profesjonalnego sprzętu, a w czasie niepogody może kształcić i zapewniać rozrywkę podczas seansów w planetarium.

Popularność astrobaz „Kopernik”, wybudowanych w województwie kujawsko-pomorskim, świadczy o dużym zainteresowaniu społeczeństwa tematyką Kosmosu i przynosi pozytywne skutki zarówno jako ośrodek edukacyjny, jak i rekreacyjny. W województwie świętokrzyskim dotychczas nie powstała podobna inicjatywa. Co więcej, innowacyjność tego projektu wpisuje się w plany rozwoju miasta, podtrzymując wizerunek Kielc jako miejsca przyjaznego nauce. Oprócz walorów edukacyjnych, kieleckie obserwatorium i planetarium będzie stanowić ciekawą formę spędzania wolnego czasu i poszerzy ofertę kulturalną miasta.

Wszystkich mieszkańców Kielc, zapraszamy do poparcia tej inicjatywy. Każdy Państwa głos oddany na budowę tego Obserwatorium jest bardzo istotny. Zapraszamy do głosowania na stronie projektu - projekt pod numerem 90.

Źródło: PTMA Kielce

Opracował: Adam Tużnik

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Planowany wygląd Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium w Kielcach. Źródło: kielce.ptma.pl

Reklama