Na podsumowanie Roku Lema 2023 szykowana jest konferencja w formule hybrydowej „O Lemie i kosmosie”, która odbędzie się w dniach 23-24 listopada 2021 r. Organizatorami są Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Kosmiczna, a Urania objęła wydarzenie patronatem medialnym.
Rok 2021 został uchwalony przez parlament Rokiem Lema. W jego trakcie odbywały się różne wydarzenia nawiązujące do twórczości słynnego polskiego pisarza (np. Urania prowadzi konkurs Nowe Dzienniki Gwiazdowe na twórczość science-fiction inspirowaną polskimi badaniami naukowymi).
Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Kosmiczna szykują konferencję merytoryczną pod hasłem „O Lemie i kosmosie”, która odbędzie się w dniach 23-24 listopada 2021 r., w formule hybrydowej. Konferencja będzie okazją do podsumowania działań podjętych w ramach upamiętnienia w Polsce Roku Lema 2021 oraz rozmowy o przyszłości polskiego sektora kosmicznego. W wydarzeniu wezmą udział wybitni polscy lemolodzy, pisarze i publicyści oraz przedstawiciele polskiej branży kosmicznej: naukowcy, przedsiębiorcy, popularyzatorzy nauki, studenci i pasjonaci literatury sci-fi. Swój udział potwierdzili już m.in. prof. Andrzej Niedzielski, prof. Leszek Błaszkiewicz, dr Łukasz Lamża, dr Łukasz Wyrzykowski oraz Wiktor Niedzicki.
Dwudniowy program konferencji podzielony został na panele tematyczne, a prelegenci dyskutować będą m.in. o najnowszych technologiach, naukowych osiągnięciach, kierunkach rozwoju polskiego sektora kosmicznego, ścieżkach kariery młodych ludzi zafascynowanych kosmosem, literaturze sci-fi i wpływie Stanisława Lema na wszystkie te dziedziny.
Wydarzenie będzie miało formułę hybrydową. Dla wszystkich uczestników dostępne będzie poprzez fanpage POLSA na Facebooku i YouTubie. Stacjonarnie wydarzenie będzie miało miejsce w Warszawie, w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, w sali „Pod Kopułą”.
Patronat mediany nad wydarzeniem objęły: space24.pl, Urania, Astronarium, Kosmonauta.net, Newseria. Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej.
Więcej informacji:
Opracowanie: Krzysztof Czart
Źródło: POLSA