Przejdź do treści

Odkryj czarną dziurę z CLAXSON-em!

logo projektu CLAXSON

CLAXSON (Classification of X-ray Sources for Novices) czyli Klasyfikacja Źródeł Promieniowania Rentgenowskiego dla Nowicjuszy to platforma zaprojektowana do identyfikacji nowych obiektów obserwowanych na rentgenowskim niebie za pomocą teleskopu rentgenowskiego Europejskiej Agencji Kosmicznej XMM-Newton. Bądź pierwszą osobą, która odkryje nowe supermasywne czarne dziury, gwiazdy, galaktyki i inne egzotyczne obiekty podczas obserwacji przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat i pomóż astronomom odkryć tajemnice rentgenowskiego nieba!

Aby zrozumieć, jak działa Wszechświat w dziedzinie wysokich energii i odpowiedzieć na pytania dotyczące sposobu formowania się supermasywnych czarnych dziur, potrzebujemy Twojej pomocy w identyfikacji obiektów wykrytych w promieniowaniu rentgenowskim. Katalogi rentgenowskie są coraz większe (wkrótce osiągną milion detekcji), więc badanie poszczególnych obiektów staje się trudne dla astrofizyków. Aby sprostać temu wyzwaniu IRAP, Research Institute for Astrophysics and Planetary Science z siedzibą w Tuluzie we Francji, zaprasza wszystkich do udziału w tej pracy. 

XMM-Newton - co to takiego?

Dwie dekady temu, 19 grudnia 1999 r., Obserwatorium rentgenowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej XMM-Newton (XMM oznacza X-ray multi-Mirror Mission) zostało wystrzelone w kosmos na pokładzie rakiety Ariane 5. Aktywne do dnia dzisiejszego, XMM-Newton jest wyposażone w niezwykle czułe kamery i ogromne lustra, pozostając głównym instrumentem badawczym astronomii rentgenowskiej. W ciągu ostatnich dwudziestu lat XMM-Newton zrewolucjonizował nasze spojrzenie na wysokoenergetyczny Wszechświat, ucząc nas wiele o gwiazdach neutronowych, środowisku supermasywnych czarnych dziur, egzotycznych wydarzeniach, takich jak zniszczenie i pochłonięcie gwiazdy przez czarną dziurę oraz wielu innych zjawiskach zachodzących na niebie. 

Trzeba jednak pamiętać, że ten sukces nie byłby możliwy bez naukowców zarządzających działaniami satelity oraz tych, którzy opracowują algorytmy i katalogi, które zawierają dane XMM-Newton. Tym właśnie zajmuje się Science Operation Centre Europejskiej Agencji Kosmicznej w Europejskim Centrum Astronomii Kosmicznej niedaleko Madrytu oraz XMM-Newton Survey Science Center, czyli konsorcjum 10 europejskich instytutów kierowane przez dr Natalie Webb z IRAP.

Platformę CLAXSON, która pozwala na poprawną identyfikację źródeł rentgenowskich, nawet nie-specjalistom, skonstruowały trzy osoby: doktorant Hugo Tranin, dr Natalie Webb i dr Mickael Coriat. Już w pierwszym tygodniu działania tego projektu zostało wykonanych 2000 klasyfikacji! Mamy nadzieję, że identyfikacja źródeł promieniowania rentgenowskiego spodoba Ci się i nie możemy się doczekać postępu w astrofizyce, którego dokonamy dzięki Twojemu udziałowi!

Więcej informacji:


Autor: Joanna Molenda-Żakowicz
Źródło: CLAXSON


Na ilustracji: logo projektu CLAXSON. Źródło: CLAXSON

Reklama