Przejdź do treści

Odkryto nową ciekawą kometę C/2017 O1

W poniedziałek 24 lipca w świat poszła nowa informacja o odkryciu kolejnej ciekawej komety C/2017 O1. Centralne Biuro Telegramów Astronomicznych (CBET) ogłosiło, że obiekt C/2017 O1 o jasności 15.3 magnitudo został odkryty podczas realizacji programu ASASSN (All-Sky Automated Survey for Supernovae).

Odkrycia dokonano przy pomocy 14 centymetrowego teleskopu przeznaczonego do badań w Cerro Tololo, w którym znajduje się cały kompleks instrumentów i teleskopów astronomicznych zlokalizowanych około 80 kilometrów na wschód od La Serena w Chile i na wysokości 2200 m n.p.m.

Poprzez nakładanie na siebie dziesięciu niefiltrowanych ekspozycji sześćdziesięciosekundowych, które uzyskano zdalnie 23 lipca z Q62 (instrumentu z sieci iTelescope) oraz przy pomocy reduktora ogniskowej o parametrach 0,50 mph / 6,8 a CCD + f / 4,5 ostatecznie dowiedziono, że obserwowany obiekt ten jest kometą o wyraźnym środku kondensacji, otoczonym rozproszoną nieco komą o średnicy prawie 3 minuty łuku.

Obserwacje z innych części świata sugerują, że nowo odkryta kometa C/2017 O1 może osiągnąć jasność wizualną w okolicach 7 magnitudo w okresie od września do listopada. Jednak należy również pamiętać, że są to tylko i wyłącznie przewidywania i szacunki - a wiadomo jak to w historii innych komet bywało! Teraz pozostaje nam więc tylko oczekiwać, aż obiekt ten zacznie powoli zbliżać się do centrum naszego Układu Słonecznego.

CBAT jest europejską organizacją non-profit działającą na terenie kampusu uniwersyteckiego Harvard od 1966 roku. Jej misją jest m. in. ogłaszanie nowych odkryć astronomicznych.


Więcej informacji:

Opracował: Adam Tużnik

Na ilustracji: Seria ujęć komety C/2017 O1. Źródło: remanzacco.blogspot.com

Reklama