Przejdź do treści

Ogłoszono termin przyszłorocznego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

39. Zjazd PTA

Zarząd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) ustalił termin przyszłorocznego spotkania polskich astronomów. Konferencja odbędzie się w Olsztynie od 9 do 12 września 2019 roku. Dodatkowo 7 i 8 września spotkają się polskie organizacje astronomiczne i kosmiczne.

Zjazdy PTA to duże konferencje naukowe organizowane co dwa lata w różnych ośrodkach astronomicznych w kraju. Stanowią przegląd bieżący badań astronomicznych organizowanych w Polsce oraz przez polskich naukowców w ramach międzynarodowych projektów badawczych. Poprzedni, 38. Zjazd PTA miał miejsce we wrześniu 2017 roku w Zielonej Górze.

Przy organizacji 39. Zjazdu PTA Towarzystwo zdecydowało się skorzystać z zaproszenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Olsztyn ma długie astronomiczne tradycje – m.in. przez kilka lat przebywał tu Mikołaj Kopernik, a na jednej ze ścian w olsztyńskim zamku zachowała się tablica doświadczalna wykonana przez słynnego astronoma. Bardziej współcześnie miasto znane jest z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Planetarium powstało w 1973 roku, a Obserwatorium rozpoczęło działalność sześć lat później. Do najnowszych astronomicznych akcentów miasta należy działalność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który w miejscowości Bałdy niedaleko Olsztyna posiada stację wchodzącą w skład międzynarodowego systemu radioteleskopów LOFAR, która rozpoczęła pracę w 2015 roku.

W Olsztynie spotkamy się po dwudziestu latach, co zbiegnie się z jubileuszem tutejszego Uniwersytetu. Cieszy rozwój astronomicznej grupy badawczej pod auspicjami Uniwersytetu, a szczególnie funkcjinowanie stacji sieciowej LOFAR w Bałdach. W czasie naszego Zjazdu zostanie dokonany przegląd osiągnięć naukowych polskich grup badawczych, poczynając od fal grawitacyjnych, a kończąc na najbliższej okolicy Ziemi – powiedział prof. dr hab. Marek Sarna, prezes PTA.

Dodatkowo konferencji towarzyszyć będzie spotkanie organizacji pozarządowych zajmujących się astronomią i tematyką kosmosu w weekend poprzedzający 39. Zjazd PTA, czyli 7 i 8 września 2019 roku.

Warto dodatkowo zwrócić uwagę, iż w roku 2019 będą przebiegały także globalne obchody stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Z tej okazji zostaną zorganizowane różnorodne akcje popularyzujące astronomię, w tym w ramach imprez popularnonaukowych towarzyszących 39. Zjazdowi PTA.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku. Celem jej działania jest rozwój nauk astronomicznych oraz popularyzacja w społeczeństwie wiedzy o Wszechświecie. Strona internetowa PTA dostępna jest pod adresem www.pta.edu.pl.

(jest to treść komunikatu prasowego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego)


Więcej informacji:

 

Reklama