Przejdź do treści

Ogólnopolski program edukacyjny dla misji Ignis

Ogólnopolski program edukacyjny dla misji Ignis

Zainspiruj się przestrzenią kosmiczną i dołącz do wyjątkowych konkursów towarzyszących misji polskiego astronauty!

Sławosz Uznański-Wiśniewski, który wkrótce wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), udowadnia  Polakom, że marzenie o locie w kosmos jest możliwe do spełnienia. Aby pomóc dzieciom i młodzieży postawić pierwsze kroki na ścieżce prowadzącej ku gwiazdom, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT) oraz Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), przygotowała ogólnopolski program edukacyjny towarzyszący misji Ignis. W część działań zaangażowane są także inne instytucje, m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, ESERO Polska, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Fundacja Nauka. To lubię! 

Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów, nauczycieli oraz edukatorów, a jego celem jest poszerzenie wiedzy na temat sektora kosmicznego, wsparcie rozwoju kompetencji inżynieryjnych oraz zainteresowanie dzieci i młodzieży nowymi technologiami i nauką. Program ma również za zadanie wspierać szkoły w realizacji nowoczesnej edukacji kosmicznej. W ramach programu realizowane będą m.in. projekty inżynieryjne, konkursy, warsztaty, spotkania z ekspertami oraz udostępniane są materiały edukacyjne dla szkół.

Do tej pory odbyły się konkursy:

  • Zapytaj Astronautę polegający na zaproponowaniu pytań, na które Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowie w czasie trwania misji Ignis na ISS. Laureaci konkursu zadadzą je osobiście podczas połączeń wideo (inflight call) oraz połączeń radiowych ARISS.
  • Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie, w którym Uczestnicy w formie maksymalnie 2-minutowego filmu zgłaszali propozycje eksperymentów do wykonania w warunkach mikrograwitacji podczas misji Ignis.
  • Kosmiczni detektywi. Znajdź kosmiczne technologie w swoim życiu, w którym uczniowie szkół podstawowych zbierali informacje i dowody na to, że każdy z nas korzysta z technologii stworzonych do eksploracji kosmosu.


Aktualnie trwa nabór do kolejnych konkursów:

  • Z góry widać więcej, w którym Uczestnicy analizują wybrane przez siebie zdjęcia satelitarne miejsc z widocznymi zmianami środowiskowymi lub znaczone wpływem człowieka. Do konkursu mogą przystąpić uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich lub studenci studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich.
  • Barwy Ziemi, czyli konkurs artystyczny dla uczniów szkół średnich i studentów oparty na zdjęciach satelitarnych.


Planowane są również nabory do konkursów:

  • Graj w kosmos, w którym uczestnicy stworzą aplikacje, gry i quizy edukacyjne o tematyce kosmicznej.
  • Konkurs na zdjęcia wykorzystane w akcji SSTV, w którym uczestnicy będą zgłaszać zdjęcia inspirowane tematyką kosmosu, polskim sektorem kosmicznym lub postaciami polskich naukowców.
  • Moje kosmiczne wakacje – Pierwsza polska misja na ISS, czyli coroczny konkurs przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych.


Poza konkursami dla misji, program przewiduje szereg działań wspierających edukację oraz poszerzanie kompetencji inżynieryjnych polskich uczniów. W ramach programu młodzi kosmiczni inżynierowie będą mieli szansę poznać i ćwiczyć takie umiejętności jak lutowanie, tworzenie układów elektronicznych, projektowanie 3D oraz techniki bioinżynierii:

  • Klucz do Kosmosu - w ramach projektu przygotowano zestawy edukacyjne zawierające proste urządzenia elektroniczne, które są połączeniem klucza telegraficznego oraz sygnalizatora dźwięku LED. 10 000 polskich szkół, które zgłoszą się do programu, otrzyma zestawy edukacyjne do samodzielnego montażu, wraz z instrukcją montażu, materiały dodatkowe, przewidziano również warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli. Przygotowano również materiał instruktażowy, w którym polski astronauta uczy, jak zmontować zestaw.
  • 3D action to projekt promujący naukę druku 3D poprzez praktyczne działania. Uczniowie otrzymają wsparcie w postaci warsztatów z projektowania i druku 3D w ramach cyklu warsztatów inżynieryjnych. Odbędzie się również  6 szkoleń online dla nauczycieli prowadzonych przez Europejskie Centrum Edukacji Kosmicznej ESERO Polska, na których będą zdobywać wiedzę oraz praktyczne umiejętności projektowania 3D.
  • Program w dziedzinie bioinżynierii zostanie przeprowadzony przez „Fundację Nauka. To lubię!” i będzie polegał na hodowli nasion, które spędziły rok na stacji kosmicznej oraz takich, które nigdy nie opuściły Ziemi. Uczniowie będą mieli możliwość porównania cykli życia roślin, których ziarna były wyeksponowane na warunki kosmiczne z roślinami, których ziarna były chronione przez ziemską atmosferę. Będą mieli okazję poznać podstawy metody naukowej oraz sformułować własne wnioski na temat wpływu promieniowania kosmicznego na żywe organizmy. W ramach wsparcia tematyki bioinżynierii, przewidziano realizację 10 cykli warsztatów dla młodzieży.


Dodatkowo do końca 2025 roku zostaną przeprowadzone cykle warsztatów tematycznych dla młodzieży w 40 miastach Polski. Planowane jest 40 cykli warsztatów, po 10 z każdego tematu (komunikacja radiowa w kosmosie, nauka lutowania i podstaw elektroniki, projektowanie i druk 3D, bioinżynieria). Na pojedynczy cykl składają się 3 zajęcia prowadzone pod okiem doświadczonych inżynierów. Do udziału w warsztatach będą mogli się zgłaszać uczniowie w wieku 12 -18 lat. Każdy kursant, po zakończeniu cyklu zajęć i wykonaniu projektu finalnego uzyska stosowne zaświadczenie.
Szczegóły oraz zapisy opublikowane zostaną na przełomie lata i jesieni 2025 r.

Ponadto w  trakcie misji Ignis zostanie przeprowadzonych wiele doświadczeń, pokazów edukacyjnych i nagrań związanych z tematyką kosmiczną – zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i praktycznym. Zostaną one zarejestrowane i staną się częścią przygotowywanych zasobów edukacyjnych. Na stronie internetowej misji Ignis opublikowane zostaną scenariusze lekcji, propozycje eksperymentów, filmy i animacje edukacyjne, w tym filmy nakręcone na ISS. Przybliżone zostaną również eksperymenty naukowo-technologiczne realizowane w ramach misji. Do każdego z nich zaproponowane będą scenariusze lekcji z doświadczeniami.

W ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego do misji Ignis odbędą się też cztery edycje 3-dniowych szkoleń warsztatowych dla nauczycieli – każda w innym regionie Polski, by zapewnić szeroki dostęp edukatorom z całego kraju. Tematyka warsztatów obejmować będzie tematy kosmiczne i inżynieryjne związane z Misją Ignis oraz metody ich wprowadzania podczas lekcji w szkole. Celem warsztatów jest dzielenie się pasją do nauki i popularyzacja podejścia STEAM.

W ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego przewidziano również szereg akcji, w których udział mogą wziąć wszyscy chętni:

  • obserwacje przelotów ISS nad Polską,
  • akcja podnosząca świadomość problemu zanieczyszczenia światłem,
  • „Lecimy” z polskim astronautą – w ciągu 4 dni od startu rakiety z polskim astronautą drużyny szkolne będą miały za zadanie pokonać wspólnie – biegnąc lub na rowerach – dystans 400 km, czyli odległość od Ziemi do uśrednionej wartości orbity, po której porusza się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Drużyny, które udokumentują pokonany dystans za pomocą dostępnych na rynku aplikacji i prześlą zgłoszenia, zostaną uhonorowane pamiątkowym dyplomem i drobnymi nagrodami. Akcja służy propagowaniu zdrowego stylu życia.


Po powrocie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego do Polski odbędzie się Wielki Finał – wydarzenie podsumowujące działania edukacyjne realizowane podczas misji IGNIS, na które zostaną zaproszeni laureaci wszystkich konkursów. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną zwycięskie prace, a także filmy edukacyjne z ich wykorzystaniem. W programie przewidziano również warsztaty oraz wykłady. Nagrody rzeczowe wręczy sam astronauta. Planowane są również spotkania z uczniami, studentami oraz nauczycielami w całej Polsce, działania komunikacyjno-edukacyjne, a także publikacja materiałów edukacyjnych powstałych podczas misji, a także tworzonych na jej  potrzeby.


Więcej informacji:
- Ogólnopolski program edukacyjny dla misji Ignis na stronie POLSA
- oficjalna strona misji Ignis

 

Opracowanie: Magda Maszewska. Źródło: POLSA

Na ilustracji: Grafika programu edukacyjnego dla misji Ignis. Źródło: POLSA

Reklama