Przejdź do treści

Ósmy zestaw satelitów OneWeb wyniesiony na orbitę

img

1 lipca z kosmodromu Wostocznyj w Rosji wystartowała rakieta Sojuz 2.1b z ósmym zestawem internetowych satelitów telekomunikacyjnych sieci OneWeb.

Start został przeprowadzony 1 lipca 2021 r. ze stanowiska 1S na kosmodromie Wostocznyj. Wszystkie fazy lotu rakietowego przebiegły pomyślnie. Po niecałych 10 minutach na trajektorii suborbitalnej pozostał górny stopień Fregat wraz z ładunkiem. Następnie Fregat w serii manewrów najpierw osiągnął wstępną orbitę, a następnie docelową o wysokości 450 km.

Pierwsze cztery satelity OneWeb zostały wypuszczone przez górny stopień rakiety 1 godzinę i 18 minut po starcie. Ostatni zestaw odłączył się 2,5 godziny później.


Zasięg satelitów OneWeb na północy globu

Misja OneWeb#8 kończy liczącą pięć startów kampanię „Five to 50”, która miała na celu osiągnięcie przez sieć zasięgu na północ od 50 stopni szerokości geograficznej północnej. Obecnie konstelacja OneWeb liczy już 254 statki, czyli 40% z planowanych 648.

img
Rakieta Sojuz 2.1b przygotowywana do misji OneWeb #8. Źródło: Arianespace.

Dzięki tej misji spółka OneWeb będzie mogła wkrótce rozpocząć świadczenie usług dla użytkowników w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Alasce, północnej Europie, Grenlandii i regionie Arktyki.

OneWeb to budowana na niskiej orbicie sieć satelitów telekomunikacyjnych, które mają świadczyć usługi dostępu do Internetu o wysokiej przepustowości i niskich opóźnieniach dla użytkowników instytucjonalnych z rozmaitych sektorów: lotnictwie, transporcie morskim, biznesowi i podmiotom rządowym.

OneWeb jest konkurencją dla budowanej przez SpaceX sieci Starlink, która liczy już 1600 działających satelitów. W odróżnieniu od SpaceX, OneWeb nie oferuje jednak swoich rozwiązań klientom indywidualnym.

Tego lata na Alasce i w Kanadzie powinny rozpocząć się szerokie demonstracje usługi OneWeb. Firma już ogłosiła nawiązanie współpracy z wieloma operatorami telekomunikacyjnymi.

Omawiany start przeprowadzał operator europejski Arianespace, we współpracy z rosyjską spółką Starsem. W kontrakcie jest jeszcze 11 misji dla OneWeb, wszystkie przy użyciu rakiety Sojuz 2.


Podsumowanie

Był to 60. udany start rakiety orbitalnej na świecie w 2021 r. i 11. start w tym roku rakiety z rodziny Sojuz.

 

Więcej informacji:

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: OneWeb/RussianSpaceWeb/Roskosmos
 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1b startująca z misją OneWeb 8. Źródło: Roskosmos.
 

Reklama