Przejdź do treści

Ostatni start rakiety indyjskiej w tym roku

Indyjska rakieta PSLV wyniosła w środę 7 grudnia satelitę obserwacji Ziemi ResourceSat 2A. Był to już 7. lot rakiety indyjskiej w tym roku, ustanawiając nowy rekord dla kraju. ResourceSat 2A to ponad 1-tonowy satelita będący niemal identyczną kopią swojego poprzednika – satelity ResourceSat 2. Oba bazują na tej samej krajowej platformie teledetekcyjnej używającej trzech instrumentów do badania różnych zjawisk na Ziemi.

ResourceSat 2A to satelita badań środowiskowych wyposażony w trzy urządzenia – parę urządzeń LISS (Linear Imaging Self-Scanning Sensors) służących do uzyskiwania wysokiej rozdzielczości (5,8 m na piksel) kolorowych obrazów oraz AWiFS (Advanced Wide Field Sensor) – sensor obrazujący szerokiego kąta będący w stanie pokryć pas szerokości 740 km w niskiej rozdzielczości 56-70 m. Wszystkie urządzenia operują w zakresie światła widzialnego na 3 kanałach, a jedno z urządzeń LISS oraz AWiFS także w jednym kanale bliskiej podczerwieni.

Satelita dołącza do grupy krajowych satelitów teledetekcyjnych takich jak satelity OceanSat, ScatSat czy CartoSat. ResourceSat dostarczają dane wielu państwowym i prywatnym instytucjom z dziedzin rolnictwa, leśnictwa, gospodarki wodnej i zarządzania kryzysowego.

Sukcesy indyjskiego programu rakietowego


W drugim najludniejszym państwie świata z roku na rok obserwujemy rozwój techniki rakietowej. Jeszcze trzy lata temu Indie pobiły rekord w liczbie czterech wyniesionych satelitów w ciągu roku. W 2015 udanych startów było pięć i wynik ten został poprawiony w tym roku o dwa.

W 2016 roku poleciało z Indii sześć misji na pokładzie rakiety PSLV, a jedna we wrześniu z użyciem większej rakiety GSLV. Indie coraz wyraźniej zaznaczają się na rynku rakietowym. Stały wzrost częstotliwości lotów rakiet PSLV i rozpoczęcie fazy operacyjnej dla rakiety GSLV uniezależnia kraj od zewnętrznych firm i rozwija rynek komercyjny – już teraz rakiety indyjskie wysyłają jako dodatkowe ładunki firm prywatnych spoza Indii. Ostatni lot testował nowe elementy awioniki rakiety PSLV – odnowiony system zasilania, rodzimej produkcji technologię mikroprocesorową czy system nawigacyjny. Zamiast dodatkowego ładunku podczas lotu testowano ponadto systemy do użycia w przyszłych lotach rakiety GSLV.

W przyszłym roku zostanie pobity prawdopodobnie kolejny rekord. Obecnie Indyjska Agencja Kosmiczna ISRO planuje osiem startów, zaczynając w styczniu dziewiczym startem największej rakiety GSLV Mk.III.

Relacja ze startu


Start rakiety rozpoczął się 7 grudnia o 5:55 czasu polskiego od odpalenia głównego stopnia na paliwo stałe i czterech z sześciu rakiet pomocniczych. Rakieta kierowała się od razu w stronę południowo-wschodnią, by ominąć Sri Lankę. Po 25 sekundach nastąpiło odpalenie dwóch pozostałych rakiet pomocniczych.

Minutę i 10 sekund po starcie swoją pracę zakończyły cztery odpalone podczas startu rakiety pomocnicze, seperacja pozostałych dwóch odbyła się 20 sekund po tym. Od tego momentu rakieta zasilana ciągle głównym stopniem była już rozpędzona do szybkości ponad 2 km/s.

Po niecałych dwóch minutach od początku misji, gdy rakieta była na wysokości ponad 70 km odłączono od niej wypalony dolny stopień i rozpoczęto dwuipółminutową pracę drugiego stopnia.Ten po zakończeniu działania wyniósł rakietę na wysokość 270 km i suborbitalną prędkość około 4 km/s.

4 minuty i 22 sekund po starcie kontrolę przejął silnik trzeciego stopnia zasilany paliwem stałym. Po jego dwuminutowym działaniu nastąpiła faza dryftu do pozycji apogeum, gdzie czwarty stopień mógł odpalić swoją parę silników ustawiając się z ładunkiem na stabilnej orbicie o inklinacji 98,7 stopni oraz wysokości 820 km.

Załoga naziemna potwierdziła prawidłowe działanie satelity po separacji od rakiety i wzorowe rozłożenie paneli słonecznych.

Więcej informacji:

Źródło: Spaceflight101.com/ISRO

Na zdjęciu:
Start rakiety PSLV z ładunkiem ResourceSat 2A (7 grudnia 2016). Źródło: ISRO

Reklama