Przejdź do treści

Ostatnie wolne miejsca na warsztaty Izerskie Długie Ekspozycje 2021

Izerskie Długie Ekspozycje

Zwolniło się kilka miejsc na warsztaty Izerskie Długie Ekspozycje 2021, które odbędą się od 2 do 5 września 2021 r. Zainteresowane osoby proszone są o pilny kontakt!

Spotkania Izerskie Długie Ekspozycje (IDE) odbywają się w niewielkiej osadzie położonej w Górach Izerskich i jednocześnie w granicach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. W osadzie znajdują się cztery budynki, które tworzą schronisko „Stacja Turystyczna Orle”. Osada leży w dolinie Kamionka otoczonej przez niewysokie wzniesienia, dzięki czemu niebo nie jest przesłonięte wyżej niż do 15° nad horyzont. Nocne niebo tuż nad horyzontem rozjaśnione jest nieco przez światła okolicznych miejscowości, ale bliżej zenitu pozostaje ciemne. Droga Mleczna widoczna jest bardzo wyraźnie. Typowa jasność nocnego, bezksiężycowego nieba w zenicie wynosi 21.5 mag/arcsec2 (to tylko 1.5 raza jaśniej niż niebo naturalnie ciemne).

Początkującym miłośnikom astronomii, organizatorzy IDE pomagają poznać podstawy obserwacji astronomicznych i fotografii nieba. Bardziej zaawansowani uczestnicy poznają techniki redukcji i analizy obserwacji. Wszyscy mogą wysłuchać ciekawych wykładów o tematyce astronomicznej.

Tuż przed nadchodzącym wydarzeniem Izerskie Długie Ekspozycje 2021 zwolniło się kilka miejsc. Miejsca tylko z noclegiem na miejscu (schronisko Orle). Zainteresowane osoby proszone są o pilny kontakt na e-mail: astroizery@astro.uni.wroc.pl

Program IDE będzie obejmować:
 

 • podstawy prowadzenia wizualnych obserwacji astronomicznych,
 • podstawy fotografii i astrofotografii,
 • naukę obsługi prostego zestawu do obserwacji wizualnych i astrofotografii,
 • fotografowanie nocnego nieba – obiekty astronomiczne, gwiazdozbiory, nocny krajobraz, obrót nieba,
 • zajęcia praktyczne z obróbki astrofotografii,
 • zajęcia praktyczne z solarygrafii,
 • obserwacje i fotografowanie Słońca,
 • poznawanie przyrody Gór Izerskich,
 • nocne wycieczki po okolicy,
 • wykłady o tematyce astronomicznej.

Zajęcia prowadzą zawodowi astronomowie i doświadczeni miłośnicy astronomii. Szczegółowy program zostanie dostosowany do warunków pogodowych.

Jak dotrzeć na miejsce wydarzenia?

 • pociąg: pociągi dojeżdżają do Jakuszyc (stacja Szklarska Poręba Jakuszyce). Podróż z Wrocławia trwa ok. 3,5 godz. z przesiadką na stacji Sklarska Poręba Górna. Najkrótsza droga z Jakuszyc do Orla (pieszo, rower) liczy ok. 4 km (zobacz na mapie).
 • samochód: ze Szklarskiej Poręby należy dojechać do Jakuszyc, skąd do Orla prowadzi wąska droga asfaltowa długości około 5 km. Uwaga – do osady Orle wjechać mogą samochodem tylko osoby posiadające tam nocleg.

Gdzie zanocować?

 • W osadzie Orle znajduje się tylko jeden obiekt noclegowy – schronisko „Stacja Turystyczna Orle”. Ze względu na to, że zajęcia w trakcie IDE będą odbywać się w różnych porach dnia i nocy, polecamy nocować w Orlu. Noclegi z wyżywieniem (lub bez) można zarezerwować w formularzu zgłoszeniowym IDE 2021.

Co zabrać ze sobą?

 • Ubiór. Noce izerskie nawet latem mogą być zimne. Temperatura może spaść do kilku stopni poniżej zera. Prosimy zatem o zabranie ciepłej odzieży. Dodatkowo przydadzą się dobre buty, aby wygodnie włóczyć się po okolicy w poszukiwaniu ciekawego widoku czy ujęcia. Na nocne izerskie chłody polecamy też termos z gorącą herbatą.
 • Światło. Dobre światło do zdjęć zapewniamy, ale do bezpiecznego wędrowania oraz pracy przy teleskopach i aparatach niezbędne będzie światło z latarki. Każdy uczestnik powinien mieć ze sobą latarkę wyposażoną w światło białe i czerwone. To drugie nie zaburza przystosowania oczu do ciemności, co jest konieczne dla komfortowego prowadzenia obserwacji.
 • Sprzęt astronomiczny i fotograficzny. Posiadanie własnego sprzętu nie jest warunkiem koniecznym do uczestnictwa w IDE. Pracownia astronomiczna w Orlu wyposażona jest w kilka prostych teleskopów i aparatów. Jeśli jednak posiadasz swój ulubiony teleskop, aparat, statyw, filtry, obiektyw, itd. zabierz je ze sobą. Na znanym sprzęcie pracuje się wygodniej. Dodatkowo dzięki temu będziemy mogli wymienić się miedzy sobą doświadczeniami sprzętowymi.
 • Laptop. Do redukcji i analizy obserwacji oraz obróbki zdjęć niezbędny będzie laptop. Możesz skorzystać z laptopów będących na wyposażeniu pracowni lub przywieźć własny. Jeśli zabierzesz własny laptop, oprogramowanie potrzebne do zajęć z astrofotografii dostaniesz od nas.
 • Zdjęcia. Jeśli masz już jakieś własne zdjęcia astronomiczne lub przyrodnicze, zabierz je ze sobą. Dzięki temu lepiej poznamy fotograficzne pasje uczestników IDE.
   

Więcej informacji:


Oprac.: Joanna Molenda-Żakowicz
 

Na ilustracji: zdjęcie wykonane podczas warsztatów IDE. Źródło: IDE

Reklama