Przejdź do treści

Para astronautów wykonała zadania konserwacyjne podczas spaceru kosmicznego EVA-73 na ISS

img

Dwójka astronautów NASA Victor Glover i Mike Hopkins wyszła na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by dokończyć połączenia elektryczne w zewnętrznej europejskiej platformie Bartolomeo i wykonać inne prace konserwacyjne.

Para rozpoczęła oficjalnie wyjście EVA-73 13 marca o 14:14 czasu polskiego, kiedy przeszła na zasilanie wewnętrzne swoich skafandrów, przebywając jeszcze wewnątrz śluzy Quest.

Pierwszym zadaniem spaceru było wypuszczenie amoniaku z systemu Early Ammonia Servicer. Udało się wykonać zadanie. Z jednego z dwóch wężyków poleciało więcej kryształków amoniaku, niż się spodziewano, dlatego załoga naziemna poprosiła astronautów o upewnienie się, czy kombinezy nie zostały nimi zanieczyszczone.

Następnie astronauci przeszli do zewnętrznej części europejskiego modułu naukowego Columbus, gdzie umieszczona jest nowa platforma Bartolomeo. Jej instalacja nastąpiła już parę miesięcy wcześniej, ale nie udało się wtedy połączyć wszystkich kabli zasilania. W międzyczasie Glover zajął się wymianą jednego nadajnika bezprzewodowej kamery zewnętrznej w pobliżu modułu Unity.

img
Źródło: NASA TV.

img
Źródło: NASA TV.

Platforma Bartolomeo to zbudowane przez firmę Airbus miejsce do przeprowadzania zewnętrznych eksperymentów naukowych. Dzięki niej można na środowisko kosmiczne wystawić do 12 ładunków badawczych. Platforma jest przeznaczona do prowadzenia rozmaitych eksperymentów: z dziedziny obserwacji Ziemi, badań środowiska kosmicznego, klimatu, robotyki, materiałoznawstwa, astrofizyki czy do testów nowych technologii kosmicznych.

W styczniu 2021 r. podczas pierwszego w tym roku spaceru kosmicznego astronauci mieli zadanie podłączenia okablowania do urządzeniu. Niestety, nie udało się wtedy połączyć wszystkich wtyczek z linii zasilania i przesyłu danych. Dzisiejszy spacer miał to naprawić. Z pewnymi trudnościami, ale Hopkinsowi udało się połączyć pozostałe 3 z 4 kabli.

Podczas pracy przy module Columbus astronauci wymienili też wadliwy kabel przy antenie radioamatorskiego zestawu ARISS.

img
Źródło: NASA TV.

Ostatnimi zadaniami były: przeniesienie okablowania komunikacyjnego Ethernet pod przyszłą instalację punktu dostępowego Wi-Fi dla nowych zewnętrznych kamer HD oraz montaż usztywniacza do koca termicznego przy module Quest. Koc termiczny nie przylegał do tej pory dokładnie do śluzy podczas wyjść astronautów.

img
​​​​​​​Źródło: NASA TV.

Astronauci zakończyli spacer o 21:01. Wyjście trwało 6 godzin i 47 minut. Było to 237. wyjście na zewnątrz podczas istnienia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już 5. w 2021 roku. Dla Victora Glovera było to 4., a dla Hopkinsa 5. wyjście w karierze.

 

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: NASA/NSF/SFN

 

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Portrety astronautów, którzy wzięli udział w spacerze kosmicznym EVA-73. Od lewej Victor Glover i Mike Hopkins. Źródło: NASA.

 

 

Reklama