Przejdź do treści

Perspektywa kosmiczna - zaproszenie na wystawę do Poznania

PaleBlueDot
Galeria Sztuki Rozruch, Jeżyckie Centrum Kultury oraz autor - Krzysztof Ślachciak - zapraszają na wystawę pt. „Perspektywa kosmiczna” (18-30 IX). Wystawa składa się z trzech cykli fotograficznych wykonanych w duchu fotografii subiektywnej, traktujących o naszym miejscu w rzeczywistości i o skromności, jaką taka perspektywa wymusza.
Jak pisze autor - Perspektywa kosmiczna to umiejętność spojrzenia na nasz świat z góry, spojrzenia, które docenia wartość każdego życia i osiągnięć cywilizacyjnych, ale wskazuje również absurdy naszych zachowań, nieuzasadnione niczym poczucie wyższości nad światem naturalnym, poczucie że został on stworzony dla nas. Najdoskonalszy opis czym jest „Perspektywa kosmiczna" ujął Carl Sagan – wybitny astrofizyk, popularyzator nauki:
(...) Przyjrzyjmy się jeszcze raz tej kropeczce. To nasze miejsce. To nasz dom. To my. Wszyscy, których kochamy, wszyscy o których kiedykolwiek słyszeliśmy, wszyscy którzy kiedykolwiek istnieli, żyli właśnie na niej. Oto siedlisko naszych radości i cierpień, tysięcy religii, ideologii i doktryn gospodarczych; każdy łowca i każdy wędrowiec, każdy bohater i każdy tchórz, każdy twórca i każdy niszczyciel cywilizacji, każdy król i każdy wieśniak, każda zakochana para, każdy ojciec i każda matka, każde ufne dziecko, każdy wynalazca i każdy podróżnik, każda „supergwiazda" i każdy „najwyższy wódz", każdy święty i każdy grzesznik w dziejach naszego gatunku żyli właśnie tutaj, na tej drobince kurzu zawieszonej w strudze słonecznego światła.(...)
(Carl Sagan – Błękitna kropka, fragment rozdziału „Jesteś tutaj” w przekładzie Marka Krośniaka).
kosiczna perspeketywa
 
Kuratorem wystawy jest Zdzisław Orłowski. Wernisaż odbędzie się 18 09 2020 r. godz. 19:00, finisaż wraz z oprowadzaniem autorskim - 30 09 2020 r. godz. 19:00

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Autor/Galeria Sztuki Rozruch

 

Na zdjęciu: W 1990 roku Carl Sagan namówił NASA i inżynierów z JPL aby sonda Voyager 1, która leciała wtedy już wysoko ponad płaszczyzną ekliptyki i była poza orbitą Plutona, zrobiła zdjęcie naszej planecie. Ten mały punkcik w linii bliku na obiektywie kamery to Ziemia widziana z odległości 43 jednostek astronomicznych. Źródło: NASA

Reklama