Przejdź do treści

Udany manewr korekty trajektorii łazika Perseverance

img

Łazik Perseverance cały i zdrowy przelatuje przez przestrzeń międzyplanetarną między Ziemią i Marsem w specjalnej kapsule i z przymocowanym statkiem podróżnym zapewniającym energię elektryczną i napęd. Zespół misji wykonał już pierwsze testy systemów oraz pierwszy manewr korekcji trajektorii.

7 sierpnia załoga naziemna misji łazika Perseverance sprawdziła działanie marsjańskiego drona Ingenuity, który jest podczepiony pod pojazdem. Dron został uruchomiony, a jego baterie naładowane przez system zasilania statku podróżnego, w którym łazik leci na Marsa.

Podczas ośmiogodzinnego testu naładowano baterie litowo-jonowe drona do stanu 35% – optymalnego dla zdrowia akumulatorów podczas podróży międzyplanetarnej.

Dron Ingenuity to pierwsze takie urządzenie wysłane poza Ziemię. Dwuwirnikowy helikopter ma zostać wypuszczony przez łazik po wylądowaniu i potem w ciągu miesiąca przeprowadzić próbne loty nad Czerwoną Planetą. Ma to pokazać, że możliwy jest taki sposób eksploracji Marsa.

14 sierpnia statek podróżny wykonał pierwszy planowany manewr korekty trajektorii TCM-1 (Trajectory Correction Maneuver). Napęd pracował prawidłowo i Perseverance jest po tej operacji skierowany dokładniej w miejsce planowanego lądowania w lutym 2021 roku w kraterze Jezero.

Kolejny manewr korekcji trajektorii TCM-2 jest planowany na 28 września. Do czasu lądowania 18 lutego 2021 roku może być wykonanych jeszcze pięć korekcji trajektorii.

Amerykański łazik Perseverance to następca łazika Curiosity, który działa na powierzchni Czerwonej Planety od 2012 roku. Pojazd został wysłany w kierunku Czerwonej Planety na rakiecie Atlas V 30 lipca 2020 roku. Łazik bazuje na konstrukcji swojego poprzednika, ale ma udoskonalony system jezdny i jest wyposażony w nową aparaturę naukową do szukania potencjalnych śladów dawnego życia na planecie oraz testowania technologii dla przyszłych misji załogowych.

 


Więcej o misji łazika Perseverance


 

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Dron Ingenuity po wypuszczeniu na powierzchni Marsa  wizja artystyczna. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

 

 

 

Reklama