Piękna zorza polarna nad Polską

Na zdjęciu powyżej: Wielobarwna zorza polarna sfotografowana w niedzielny wieczór w okolicach Warszawy (zdjęcie pochodzi z kamery sieci ALPS położonej w Stacji Obserwacyjnej OA UW w Ostrowiku. Źródło: OA UW

W niedzielny wieczór mieszkańcy różnych regionów Polski mogli podziwiać piękną, falującą zorzę polarną. To rezultat silnej aktywności magnetycznej Słońca.

Zorze nad Polską to efekt wzmożonej aktywności Słońca. Ta niedzielna była zapewne wywołana jedną z najsilniejszych od wielu lat burzą geomagnetyczną. Zorzę polarną mieliśmy też okazję podziwiać (nad Polską północną) pod koniec lutego tego roku. Obecność tych zjawisk nie powinna jednak dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Słońce wchodzi właśnie powoli w maksimum swojego 11-letniego cyklu aktywności. Spodziewamy się, że sięgające dużo dalej niż zwykle na południe zorze będą nadal stosunkowo częste przez najbliższe lata, bo modele wskazują, że maksimum obecnego 25. cyklu słonecznego nastąpi dopiero w połowie 2025 roku. Przypomnijmy, że 25. cykl rozpoczął się w grudniu 2019 roku.

Tymczasem niedzielną zorzę widziano nie tylko na Śląsku i w Małopolsce, co samo już jest raczej rzadkością, ale nawet na Podhalu, nad Podkarpaciem czy w Bieszczadach. Poniżej kilka zdjęć zorzy zarejestrowanej przez polskie ośrodki badawcze.

Zorza polarna sfotografowana w niedzielny wieczór w okolicach Warszawy. Zdjęcie pochodzi z kamery sieci ALPS położonej w Stacji Obserwacyjnej OA UW w Ostrowiku. Źródło: OA UW

Zorza nad oauj

Ta sama zorza (słabiej widoczna i częściowo zakryta przez chmury) sfotografowana w niedzielny wieczór nad Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zdjęcie pochodzi z kamery AllSky. Źródło: OA UJ

Jeszcze ciekawsze są panoramy i inne profesjonalne zdjęcia niedzielnej zorzy