Przejdź do treści

Pierwsza misja rakiety Electron z odzyskiem dolnego członu

img

Rakieta Electron firmy Rocket Lab wykonała misję wysłania 29 satelitów na orbitę, a jej dolny stopień po raz pierwszy wrócił na Ziemię po udanym locie.

Rakieta wystartowała 20 listopada o 3.20 czasu polskiego ze stanowiska LC-1A w kosmodromie na półwyspie Mahia w Nowej Zelandii. Głównym zadaniem misji było wyniesienie 29 ładunków na orbitę okołoziemską, a dodatkowym celem firmy Rocket Lab było odzyskanie dolnego stopnia rakiety. Była to pierwsza próba wodowania pierwszego członu na spadochronach.

Lot rakiety przebiegł pomyślnie. Pierwszy stopień skończył pracę po około 2,5 minutach. Następnie rozpędzanie rakiety przyjął na siebie górny stopień, który pracował przez kolejne 6,5 minut. Praca obu stopni zapewniła osiągnięcie wstępnej orbity.

W tym czasie dolny stopień rozpoczął powrót na Ziemię – pierwszą próbę odzysku członu rakiety. Człon wypuścił prawidłowo spadochrony i kilkanaście minut po starcie wodował w Oceanie Spokojnym. W trakcie pisania tego artykułu trwało zabezpieczanie członu do transportu.

Wysiłki w kierunku odzyskiwania dolnego stopnia rakiety Electron zostały ogłoszone w 2019 r. Przez kilka misji wykonywano działania przybliżające do realizacji dzisiejszej próby: testowano sterowany powrót stopnia, zbierano potrzebne dane i sprawdzano systemy spadochronowe. Po dzisiejszej misji, w której po raz pierwszy stopień wylądował z lotu kosmicznego i został wyłowiony z wody, firma przejdzie do kolejnego kroku – wyłapania lądującego na spadochronie stopnia przez helikopter w powietrzu.

Firma Rocket Lab poinformowała też o udanym wypuszczeniu wszystkich satelitów na docelowej orbicie przez stopień Kick Stage.


O ładunkach

Firma TriSept wysłała w tym starcie parę satelitów DRAGRACER standardu CubeSat 6U, które mają testować przyspieszoną deorbitację przy użyciu taśmy o długości 70 m.

Francuska firma Unseenlabs miała na rakiecie parę statków BRO-2 i BRO-3. Są to kolejne satelity do budowanej sieci monitoringu morskiego, która docelowo składać się będzie z 20 satelitów. Wysłane w tym locie satelity są również standardu CubeSat 6U.

Firma Swarm Technologies umieściła w tej misji 24 bardzo małe satelity telekomunikacyjne SpaceBEE. Są to statki standardu CubeSat 1/4U i zostały zaprojektowane do pośredniczenia w komunikacji. Pierwsze 12 satelitów tej sieci trafiło na orbitę w locie rakiety Vega we wrześniu 2020 r.

Studenci z Uniwersytetu w Auckland zbudowali dla tej misji satelitę APSS-1, który ma wykonywać badania jonosfery i sprawdzić, czy perturbacje w tej warstwie atmosfery mogą pozwalać na przewidywanie trzęsień ziemi.

30. ładunkiem tego lotu była figurka Skrzata Chompskiego – postaci z gry Half-Life firmy Valve. Mierząca 15 cm figurka jest zbudowana z tytanu i została wytworzona techniką druku 3D. 

Figurka została wysłana w uznaniu dla kreatywności i innowacyjności graczy z całego świata, a dodatkowo pełni rolę testu materiału wytworzonego w technice druku 3D – czy nadaje się na loty kosmiczne. Figurka jest przytwierdzona do stopnia Kick Stage rakiety i spłonie razem z nim w atmosferze.

Prezydent firmy Valve zobowiązał się wpłacić po dolarze na Pediatryczny Oddział Intensywnej Opieki Medycznej szpitala Starship Children’s Hospital za każdą osobę, która będzie na żywo oglądała start tej rakiety za pośrednictwem jej operatora, firmy Rocket Lab.

 

Podsumowanie

Był to 16. lot rakiety Electron i 85. udany start rakiety orbitalnej w ogóle w 2020 r.

 

 

Na podstawie: Rocket Labs

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Electron, startująca z 29 satelitami w ramach misji Return to Sender. Źródło: Rocket Lab.

Reklama