Przejdź do treści

Pierwsze miejsce Polaków w kosmicznym konkursie Air Force

QPrice

Polski zespół w składzie Konrad Klepacki, Mateusz Dyrda i Katarzyna Studzińska zwyciężył w konkursie Visionary Q-Prize, poprzez który siły powietrzne armii USA (US Air Force) szukają na całym świecie innowacyjnych pomysłów na rozwój używanych przez siebie technologii.

Wyzwaniem, jakie w tym roku postawiono przed uczestnikami tego konkursu, było zaprojektowanie interfejsu użytkownika systemu komputerowego, który umożliwiłby operatorom satelitów sprawną nawigację na orbicie w złożonych sytuacjach i unikanie w czasie rzeczywistym kolizji i zagrożeń związanych m.in. ze śmieciami kosmicznymi. Zaproponowane przez rodzimy zespół wieloekranowe rozwiązanie oparte jest na połączeniu idei znanych z gier komputerowych, systemów zarządzania ruchem lotniczym oraz wizualizacji alternatywnych scenariuszy przyszłych wydarzeń.

To duży sukces  interaktywne demo tego systemu zostało uznane za najlepsze spośród wszystkich 26 zgłoszeń. Wśród laureatów znalazło się również niezależne rozwiązanie autorstwa innego Polaka, dr. Marcina Michalskiego, które doceniono za koncepcję dotyczącą grupowania licznych pojazdów w konstelacjach satelitów.

Interesująca jest też sama formuła, w jakiej amerykańskie siły zbrojne szukają rozwiązań poprzez stawianie wyzwań na globalnej platformie konkursowej InnoCentive Open Innovation Network. Co jednak najciekawsze,
 nagrodzone pomysły pochodzą tylko z USA i Polski, choć zgłoszenia nadesłano z dziesięciu krajów. Wskazuje to, że na rodzimym rynku jest spory, choć w większości wciąż drzemiący potencjał na światowej klasy rozwiązania dla sektora kosmicznego.

Czytaj więcej:

 

Źródło: Zespół konkursowy

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Ilustracja: Air Force Space Command

Reklama