Przejdź do treści

Pierwsze miejsce Polaków w kosmicznym konkursie Air Force

QPrice

Polski zespół w składzie Konrad Klepacki, Mateusz Dyrda i Katarzyna Studzińska zwyciężył w konkursie Visionary Q-Prize. To konkurs, w którym U.S. Air Force ("Siły Kosmiczne" Stanów Zjednoczonych) szukają w globalny sposób innowacyjnych pomysłów na rozwój swoich systemów.

Wyzwaniem, jakie w tym roku postawiono przed uczestnikami tego konkursu, było zaprojektowanie interfejsu użytkownika systemu komputerowego, który umożliwiłby operatorom satelitów sprawną nawigację na orbicie w złożonych sytuacjach i unikanie w czasie rzeczywistym kolizji i zagrożeń związanych między innymi ze śmieciami kosmicznymi. Zaproponowane przez rodzimy zespół wieloekranowe rozwiązanie oparte jest na połączeniu idei znanych z gier komputerowych, systemów zarządzania ruchem lotniczym, oraz wizualizacji alternatywnych scenariuszy przyszłych wydarzeń.

To duży sukces - interaktywne demo tego systemu zostało uznane za najlepsze spośród wszystkich 26 zgłoszeń. Wśród laureatów znalazło się również niezależne rozwiązanie autorstwa innego Polaka, dr. Marcina Michalskiego, które doceniono za koncepcję dotyczącą grupowania licznych pojazdów w konstelacjach satelitów.

Interesująca jest też sama formuła, w jakiej amerykańskie siły zbrojne szukają rozwiązań poprzez stawianie wyzwań na globalnej platformie konkursowej InnoCentive Open Innovation Network. Co jednak najciekawsze - wśród wszystkich nagrodzonych projektów, do których łącznie zgłosili się reprezentanci z różnych 10 krajów, poza pomysłami amerykańskimi znalazły się tylko rozwiązania z Polski. Wynik ten doskonale wpisuje się to w coraz powszechniej znany nurt, zgodnie z którym na naszym rodzimym rynku istnieje spory, choć w większości wciąż drzemiący potencjał na światowej klasy rozwiązania dla sektora kosmicznego.

Czytaj więcej:

 

Źródło: Zespół konkursowy

Ilustracja: Air Force Space Command