Przejdź do treści

Pierwsze selfie sondy JUICE

Selfie sondy JUICE z Ziemią w tle

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaprezentowała pierwsze selfie, które sonda JUICE zrobiła sobie krótko po starcie.

Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) to sonda ESA, która leci zbadać Jowisza i jego księżyce. Start nastąpił 14 kwietnia 2023 roku. Dzisiaj ESA zaprezentował pierwsze selfie przesłane przez sondę, czyli pierwsze zdjęcia z kamery monitorującej, które pokazują fragment sondy z Ziemią w tle. Sonda wykonała je krótko po starcie.

JUICE ma dwie kamery monitorujące rozmieszczone na sondzie kosmicznej, aby można było sprawdzić wykonanie niektórych operacji. Przesyłają one migawki obrazów o rozmiarach 1024 × 1024 piksele. Zdjęcia, które pokazała ESA, są lekko przetworzone, aby lepiej uwypuklić kolory.

Kamera monitorująca nr 1 (JMC1) znajduje się z przodu sondy i patrzy po przekątnej, z fragmentem paneli słonecznych w polu widzenia. Będzie też widzieć rozkładanie się anten.

Kamerę monitorującą nr 2 (JMC2) umieszczono na górze sondy; jej zadaniem jest monitorowanie rozkładania się szesnastometrowej anteny Radar for Icy Moons Exploration (RIME). To radar zdolny penetrować lód, który pozwoli posłuży do zbadania podpowierzchniowej struktury dużych księżyców Jowisza. Obecnie RIME jest w konfiguracji złożonej – rozłoży się w najbliższych dniach.

Kamery monitorujące będą aktywne także w trakcie różnych manewrów misji – np. asyst grawitacyjnych przy przelotach obok Księżyca, Ziemi i Wenus. Oczywiście kamera naukowa sondy JUICE będzie uzyskiwać zdjęcia w dużo lepszej rozdzielczości niż kamery monitorujące.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: ESA

 

Na zdjęciu: Selfie sondy JUICE z Ziemią w tle uzyskane przy pomocy kamery monitorującej nr 1 (JMC1) 14 kwietnia 2023 r. o godzinie 14:38 CEST, czyli 24 minuty po starcie z Ziemi. Źródło: ESA/JUICE/JCAM

Reklama