Przejdź do treści

Pierwsze starty chińskich rakiet w 2020 roku

img

Chiny wykonały w tym roku pierwsze dwa starty rakiet orbitalnych. Z kosmodromu Xichang wystartowała rakieta Długi Marsz 3B z tajnym satelitą programu TJSW, a tydzień później ze stanowiska w kompleksie Taiyuan wystrzelono rakietę Długi Marsz 2D z 4 ładunkami.

Pierwszym chińskim lotem w 2020 roku był start rakiety Długi Marsz 3B z kosmodromu Xichang. Rakieta została wystrzelona 7 stycznia br. Ładunkiem misji był tajny satelita Tongxin Jishu Shiyan Weixing 5 (TJSW).

Jest to już 5. wysłany satelita systemu TJSW. Do tej pory nie ma oficjalnej informacji specyfikującej jego przeznaczenie. Eksperci podejrzewają jednak, że nowy satelita może być wyposażony w podobne ładunki co wysłany w październiku 2019 r. TJSW-4, czyli jego celem może być zwiad elektroniczny.

Z kosmodromu Taiyuan wystartowała 15 stycznia rakieta Długi Marsz 2D z satelitą Kuanfu-1 - kolejnym urządzeniem chińskiej komercyjnej konstelacji satelitów teledetekcyjnych Jilin-1. Łącznie seria Jilin-1 składa się teraz z 15 satelitów, umożliwiając obrazowanie niemal każdego miejsca na planecie z częstotliwością co najmniej raz na 4 godziny.

Oprócz satelity Kuanfu-1 na orbitę w tym locie trafiła para satelitów Aleph-1 7 i Aleph-1 8 argentyńskiej firmy Satellogic. Docelowo firma chce umieścić na niskiej orbicie 25 obiektów, które umożliwią rejestrację obrazów Ziemi w zakresach światła widzialnego i podczerwonego dla celów komercyjnych.

Ostatnim ładunkiem misji był mikrosatelita Tianqi-4 chińskiej firmy Guodian Gaoke, przeznaczony do świadczenia usług telekomunikacji dla internetu rzeczy.

W 2020 roku odbyły się już 3 starty rakiet orbitalnych. Następne w kolejności są starty chińskiej rakiety Kuaizhou 1A z satelitą telekomunikacyjnym Yinhe 1 oraz europejskiej Ariane 5 z parą satelitów telekomunikacyjnych Eutelsat Konnect i GSat 30. Oba starty powinny zostać przeprowadzone już w środę 16 stycznia.

Na podstawie: NSF/Xinhua

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2D startująca z satelitą Kuanfu-1 i 3 dodatkowymi ładunkami. Źródło: Lu Xing/Xinhua.