Przejdź do treści

Pierwszy spacer kosmiczny w 2017 zakończony

Pierwsza z ośmiu linii energetycznych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej została zmodernizowana podczas dzisiejszego, pierwszego w tym roku spaceru kosmicznego. Dwójka astronautów wymieniła część akumulatorów zastępując przestarzałe baterie niklowo-wodorowe nowoczesnymi litowo-jonowymi.

Dwóch doświadczonych spacerowiczów z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA wyszło na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach pierwszego w tym roku spaceru kosmicznego. Celem zewnętrznych prac była kontynuacja procesu wymiany przestarzałych niklowo-wodorowych baterii przechowujących energię elektryczną z jednego z czterech segmentów paneli słonecznych.

W grudniu do ISS przyleciał bezzałogowy japoński statek zaopatrzeniowy HTV. Przywiózł ze sobą 6 nowoczesnych akumulatorów litowo-jonowych, które zastąpią działającą już od wielu lat dwunastkę zasilającą dwie linie energetyczne. W sumie takich linii jest na stacji osiem.

Praca nad wymianą przestarzałych akumulatorów zaczęła się już kilka dni temu. Już od Nowego Roku kontrolerzy z Johnsson Space Center sterowali ramieniem robotycznym Canadarm2 oraz robotem Dexter. Udało się za ich pomocą przenieść masywną jednostkę akumulatorową i zrobili wszystko co można było zrobić bez udziału człowieka – zainstalowali całą trójkę nowych baterii dla tego segmentu.

Do zadań dwójki astronautów: Shane Kimbrough oraz Peggy Whitson należała instalacja trzech płyt adaptacyjnych dla nowych baterii, konfiguracja dwóch pozostałych jeszcze starych baterii jako zapasowych, podłączenie do zamontowanych trzech nowych baterii okablowania oraz przygotowanie miejsca pracy do kolejnych operacji (robotycznych oraz następnego spaceru kosmicznego).

Formalnie spacer rozpoczął się o godzinie 13:23 czasu polskiego w momencie przejścia skafandrów astronautów na zasilanie wewnętrzne.

Po udanym spacerze pierwszy z czterech kontenerów na baterie został już całkowicie wyposażony w nowe akumulatory, zostały przygotowane dwie zapasowe stare baterie, a całość odpowiednio podłączona.

Astronauci uporali się z zadaniem w czasie 6 godzin i 32 minut. Dzięki sprawnej pracy udało się wykonać parę dodatkowych zadań. Shane Kimbrough sfotografował spektrometr AMS – najważniejsze narzędzie badania cząstek na ISS. Urządzenie to jest już stare i konieczne było wykonanie fotografii, które pomogą załodze naziemnej ustalić potrzebne prace do jego odnowienia w przyszłości.

Oprócz tego udało się usunąć oprawę oświetleniową, co miało być zrobione w następnym wyjściu w przestrzeń. Przeniesiono także sporą grupę osłon ochronnych na zewnątrz stacji. Zostaną one wykorzystane podczas przyszłych prac. Ostatnią wykonaną pracą było zamontowanie okablowania Ethernet do miejsca w kratownicy, w którym w przyszłości zostaną one podpięte do urządzeń komunikacyjnych dla przyszłych załogowych statków komercyjnych.

Był to trzeci spacer Shane’a Kimbrough oraz aż siódma wyprawa na zewnątrz doświadczonej astronautki Peggy Whitson. W historii prac na ISS był to już 196. spacer kosmiczny.

Od niedzieli kontynuowane będą pracę robotyczne. Kontrola naziemna zacznie instalację nowych baterii na drugim kanale (3A). Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przed spacerem 13 stycznia z drugiego kontenera powinno zostać usunięte pięć starych akumulatorów, a trzy nowe zamontowane. W ramach kolejnego spaceru kosmicznego kolejny segment nowych baterii powinien zostać ukończony, wtedy to czwarta część pracy wymiany systemu przechowującego energię elektryczną zostanie wykonana.

Więcej informacji:

Źródło: NASA/Spaceflightnow.com/Spaceflight101.com

Na zdjęciu: Uczestnicy spaceru: Peggy Whitson (z lewej) oraz Shane Kimbrough (po prawej) ubrani i gotowi do wyjścia w przestrzeń kosmiczną. Źródło: Thomas Pesquet (astronauta ESA)

Reklama