Przejdź do treści

Pierwszy, statyczny test boostera Super Heavy

Test statyczny boostera Super Heavy, Źródło: SpaceX

SpaceX przeprowadził pierwszy test statyczny jednego z elementów nowej rakiety Starship – boostera Super Heavy. Wyzwanie polegało na zapaleniu trzech silników Raptor zamontowanych w pojeździe. Próba zakończyła się powodzeniem.

Starship jest opracowaną przez firmę SpaceX rakietą wielokrotnego użytku. Wprowadzenie takich konstrukcji minimalizuje koszty lotów kosmiczny, a w przyszłości ma umożliwić odbycie załogowej misji na Marsa. Całość składa się z dwóch modułów. Pierwszym jest booster Super Heavy, a drugim montowany na nim statek kosmiczny Starship.

Konstrukcja Super Heavy przypomina wielki cylinder i sięga 70 metrów. Połączenie obu członów sprawi, że statek kosmiczny osiągnie wysokość aż 120 metrów. Rozmiar rakiety imponuje, zwłaszcza jeśli porównamy go z innym pojazdem SpaceX – Falcon 9. Ta konstrukcja wraz z zamontowanym na szczycie statkiem Crew Dragon osiąga 63 metry wysokości, a więc mniej niż sam moduł Super Heavy. 

Pierwszy prototyp Super Heavy powstawał w ośrodku SpaceX, w Boca Chica. Wykorzystano go jedynie do opracowania odpowiedniej metody budowy, po czym został rozebrany. Kolejny egzemplarz służył jako zbiornik testowy, na którym przeprowadzono kriogeniczne testy ciśnieniowe. Ostatecznie to Booster 3 jako pierwszy został przetestowany na terenie kompleksu startowego.

Booster 3 został przetransportowany na platformę startową. Następnie zamontowano w nim trzy silniki Raptor: RC57, RC59, RC62. Całość przeszła kriogeniczne testy ciśnieniowe. Rozpoczęto przygotowania do testu statycznego. Próbę zaplanowano na 19 lipca. Zatankowano booster, a następnie na kilka sekund uruchomiono silniki. Test zakończono z sukcesem.

Test statyczny Super Heavy Booster 3. Źródło: NASASpaceflight
 

Elon Musk przewiduje próbę dla 9 silników zamontowanych w Booster 3, w zależności od postępów prac związanych z jego następcą – Boosterem 4. Docelowo Super Heavy ma korzystać z ponad 30 silników. Jest to przekroczenie kolejnych granic, bo poprzednie rakiety firmy – Falcon 9 i Falcon Heavy – mają ich odpowiednio 9 i 27.

Nie ma planów dotyczących lotów kosmicznych Boostera 3. Posłuży on jedynie do testów naziemnych. Jego kontynuator, a więc Booster 4, jako pierwszy przekroczy granicę oddzielającą Ziemię od przestrzeni kosmicznej. Zaplanowany jest lot testowy, który wystrzeli prototyp statku kosmicznego z bazy kosmicznej SpaceX w Teksasie do strefy docelowej znajdującej się w pobliżu wyspy Kauai na Hawajach, podczas gdy po rozłączeniu modułów, booster spocznie w Zatoce Meksykańskiej. SpaceX liczy na odzyskanie obydwu elementów statku kosmicznego, podobnie jak udaje się tego dokonać w przypadku Falcon 9.

NASA wybrało statek kosmiczny SpaceX do lądowania astronautów na Księżycu w ramach programu Artemis. Pojazd ma być gotowy do pracy w 2023 roku, o ile wszystkie testy przebiegną pomyślnie.
 

Więcej informacji:

Źródła: Space.com; NASASpaceflight.com; SpaceX

Opracował: Kamil Lachowicz
 

Na zdjęciu: Test statyczny boostera Super Heavy, Źródło: SpaceX

Reklama