Dron Ingenuity agencji NASA wykonał pierwszy udany lot na Marsie. Historyczny, pierwszy kontrolowany lot powietrzny na innej planecie niż Ziemia został wykonany 19 kwietnia. Z danych przekazanych za pośrednictwem łazika Perseverance wynika, że zadanie przebiegło pomyślnie. Zespół misji analizuje dalej napływające dane.
Dron Ingenuity został sprowadzony na powierzchnię Marsa przez łazik Perseverance wysłany przez NASA w kierunku Czerwonej Planety w 2020 r. Początkowo helikopter znajdował się pod korpusem łazika, gdy ten przechodził pierwsze testy swoich systemów po wylądowaniu.
Przeczytaj też: Pierwsze nagranie z jazdy łazika na Marsie. Przygotowania do wypuszczenia drona (Kronika łazika Perseverance #2)
W końcu w kwietniu wyznaczono planowane miejsce testów lotu drona i Ingenuity został wypuszczony przez łazik na płaskim terenie w pobliżu miejsca lądowania.
Historyczny lot rozpoczął się 19 kwietnia 2021 r. o 9.34 czasu polskiego. Zadaniem pierwszego próbnego lotu było wzniesienie się na wysokość 3 m, pozostanie na tej wysokości przez 30 sekund i zniżenie się wraz z lądowaniem w tym samym miejscu. Z danych przesłanych przez dron wynika, że profil lotu został w całości wykonany i trwał 39 sekund.
You wouldn’t believe what I just saw.
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) April 19, 2021
More images and video to come...#MarsHelicopterhttps://t.co/PLapgbHeZU pic.twitter.com/mbiOGx4tJZ
Sekwencja zdjęć dokumentujących pierwszy lot drona Ingenuity. Źródło: NASA/JPL-Caltech.
Zdjęcie z pokładu drona Ingenuity podczas pierwszego lotu w atmosferze Marsa. Widać cień rzucany przez helikopter na powierzchnię. Źródło: NASA/JPL-Caltech.
Ingenuity to ważący niecałe 2 kg autonomiczny dwuwirnikowy helikopter. Jego misja nie ma celów naukowych, a jest jedynie demonstracją możliwości wykonywania autonomicznego kontrolowanego lotu w marsjańskiej atmosferze.
Największymi trudnościami w rozwoju drona było zupełnie inne środowisko panujące na Marsie, którego nie da się dokładnie odwzorować podczas testów na Ziemi. Marsjańska atmosfera stanowi około 1% ciśnienia tej ziemskiej, a Mars przyciąga siłą grawitacyjną 3-krotnie mniejszą niż nasza planeta.
Za rozwój i budowę drona Ingenuity odpowiadał zespół w ośrodku Jet Propulsion Laboratory, tym samym, który był konstruktorem łazika Perseverance i wszystkich innych amerykańskich powierzchniowych misji marsjańskich.
Trwa 16. dzień marsjański misji drona. Teraz zespół przez trzy najbliższe dni będzie analizował napływające z testu dane i planował drugi lot, który nastąpi najwcześniej 22 kwietnia. Czas goni inżynierów NASA, gdyż na testy drona mogą poświęcić maksymalnie miesiąc od jego wypuszczenia. Później łazik Perseverance, który pośredniczy w komunikacji z helikopterem i dokumentuje jego działania będzie musiał rozpocząć swoją główną naukową misję.
Więcej informacji:
- informacja prasowa NASA o pierwszym udanym locie drona Ingenuity
- Urania nr 2/2021 o Marsie, Perseverance i Ingenuity + misje marsjańskie na rozkładówce
Na podstawie: NASA
Opracował: Rafał Grabiański
Na zdjęciu: Ingenuity podczas testu wirników przeprowadzonego 7 kwietnia 2021 r.