Przejdź do treści

Pierwszy udany lot na orbitę firmy Astra Space

img

Amerykańska firma Astra Space przeprowadziła pierwszy udany start orbitalny swojej rakiety Rocket 3.3. Na orbicie umieszczono STP-27AD2 – ładunek testowy Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.

20 listopada 2021 r. przeprowadzono kolejny testowy lot rakiety Rocket firmy Astra Space. Rakieta nazwana dokładnie Rocket 3.3 wystartowała o 7:04 rano czasu polskiego z portu kosmicznego na wyspie Kodiak na Alasce.

Rocket 3.3 to już wersja LV007 rakiety Rocket. Kilka wcześniejszych prób poprzednich wersji rakiety zakończyło się niepowodzeniem, chociaż raz było bardzo blisko osiągnięcia orbity. W sierpniu 2021 r. Rocket 3.3 doznała awarii jednego z pięciu silników dolnego stopnia od razu przy starcie. Lot trwał 2,5 minuty jednak rakieta została zdalnie zniszczona w powietrzu z powodu zejścia z poprawnej trajektorii. Wcześniej w grudniu 2020 r. poprzednia wersja rakiety Rocket 3.2 osiągnęła przestrzeń kosmiczną i niewiele brakowało do osiągnięcia pierwszej prędkości kosmicznej, która pozwoliłaby utrzymanie orbity.

Tym razem lot przebiegł w pełni prawidłowo. Dolny stopień działał przez niecałe 3 minuty. Następnie po jego odłączeniu swoją pracę zaczął górny stopień. Ten działał ponad 5 minut. Rakieta wraz z ładunkiem osiągnęła docelową orbitę polarną o wysokości około 500 km. Ładunek Sił Kosmicznych USA nie był fizycznie oddzielany od górnego stopnia.

Wysłany w tym locie satelita STP-27AD2 rejestrował warunki lotu panujące w ładowni rakiety. Informacje te gromadził na potrzeby przyszłych misji wykonywanych przez ten system dla Sił Kosmicznych USA.

Być może jeszcze w tym roku przeprowadzony zostanie kolejny lot rakiety Rocket 3.3, tym razem już w pełni komercyjny. Lot Rocket 3.3 był 108. udaną misją orbitalną w 2021 r.

 

Więcej informacji:

Na podstawie: Astra/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Rocket 3.2 startująca w jednej z poprzednich prób firmy Astra 15 grudnia 2020 r. Źródło: Astra/John Kraus.

Reklama