Chiny przeprowadziły udany start rakiety Długi Marsz 7A. Była to druga próba lotu tego systemu, poprzednia przeprowadzona rok temu się nie powiodła. W misji umieszczono na orbicie tajnego satelitę Shiyan 9.
Start został przeprowadzony 11 marca z kosmodromu Wenchang na wschodnim wybrzeżu Chin. Rakieta wystartowała o 18:51 czasu polskiego. Niecałą godzinę po starcie potwierdzono w chińskich mediach udany przebieg lotu.
O ładunku
Rakieta wysłała na geosynchroniczną orbitę transferową satelitę Shiyan 9. Nie wiadomo, jakie jest jego przeznaczenie. Oficjalne informacje mówią o tym, że będzie testował nowe technologie. Podejrzewa się jednak, że za tym określeniem kryje się statek, który jest wyposażony w optykę obrazującą Ziemię w wysokiej rozdzielczości z wysokiej pozycji orbitalnej.
Nowa chińska rakieta nośna
Długi Marsz 7A to jedna z nowoczesnych rakiet nośnych opartych o paliwa kriogeniczne wprowadzonych przez Chiny do użytkowania w ostatnich latach. Jest to trzystopniowa konstrukcja z dodatkowymi rakietami bocznymi mierząca 60 metrów i ważąca 573 t.
Pierwsze dwa stopnie i rakiety boczne są zasilane mieszanką kerozyny i ciekłego tlenu, trzeci stopień pełni funkcję hola orbitalnego - stopnia mogącego wielokrotnie uruchamiać się, wynosząc ładunki na wysoką orbitę transferową GTO i jest zasilany ciekłym wodorem i ciekłym tlenem.
Rakieta jest w stanie wynieść do 7 t na orbitę transferową do orbity geostacjonarnej (GTO). Docelowo system ten ma zastąpić użytkowane od lat 90. rakiety Długi Marsz 3B, które w obecnej wersji mają nośność 5,5 t na taką samą orbitę.
Jej pierwszy lot przeprowadzono w 2020 roku, jednak wtedy po separacji pierwszego stopnia zawiodły silniki w drugim członie i system nie osiągnął orbity.
Długi Marsz 7A różni się od rakiety Długi Marsz 7 dodanym trzecim stopniem. Ta druga rakieta wykonała do tej pory dwa udane loty i ma być wykorzystywana w przyszłości do wysyłania statków towarowych Tianzhou do Chińskiej Stacji Kosmicznej.
Podsumowanie
Był to 6. chiński lot na orbitę w 2021 roku i 5. udany. Państwo Środka przygotowuje się do wysłania w najbliższych tygodniach pierwszego modułu Chińskiej Stacji Kosmicznej. Rakieta Długi Marsz 5B, która ma wykonać to zadanie jest już składana na terenie tego samego kosmodromu Wenchang z którego odbył się omawiany tutaj start.
Na podstawie: NSF
Opracowanie: Rafał Grabiański
Więcej informacji:
- Relacja z misji (NASASpaceflight)
Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 7A startująca z satelitą Shiyan 9. Źródło: .CASC/Wu Tong Xiaoyu.