Piknik kosmiczno-astronomiczny w Dolinie Baryczy

Stowarzyszenie WroSpace we współpracy z Zespołem Placówek Kultury w Żmigrodzie przygotowało dla małych i dużych miłośników kosmosu piknik kosmiczno-astronomiczny w Dolinie Baryczy. Wydarzenie odbędzie się 24 lipca na terenie świetlicy w Rudzie Żmigrodzkiej.

Już 24 lipca w Rudzie Żmigrodzkiej na Dolnym Śląsku (województwo dolnośląskie, powiat trzebnicki, gmina Żmigród) w przyrodniczym raju Doliny Baryczy (Barycz – rzeka w zachodniej Polsce, prawy dopływ Odry) odbędzie się dla wszystkich miłośników kosmosu piknik kosmiczno-astronomiczny. Wydarzenie wystartuje o godz. 11:00 i będzie trwało do godz. 23:00.

Przewidziano szereg atrakcji dla młodszych i dla starszych, dla początkujących zdobywców kosmosu i dla zaawansowanych badaczy. Organizatorzy przygotowali karty piknikowe, w których uczestnicy będą zbierali pieczątki za udział w konkretnych warsztatach. Te osoby, które zbiorą minimum 5 pieczątek, otrzymają drobny upominek. Nie będzie to trudne, ponieważ w kilku namiotach odbywały się będą równolegle warsztaty w trybie ciągłym.

W ciągu 12 godzin trwania pikniku na uczestników wydarzenia czeka sporo atrakcji, m.in.:

• szereg kreatywnych warsztatów dla dzieci i młodzieży (wytwarzanie i testowanie rakiet, budowanie łazików, lądowników, teleskopów)
  • prelekcje na temat technologii kosmicznych i astronomii
  • kącik plastyczny z możliwością wzięcia udziału w konkursie
  • start balonu stratosferycznego z transmisją na żywo, który nada metodą SSTV zwycięskie prace
  • obserwacje astronomiczne pod okiem doświadczonych pasjonatów, które zwieńczą piknik.

Za organizację wydarzenia odpowiada Stowarzyszenie WroSpace (w sile 20 osób) oraz Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie. Projekt został dofinansowany z budżetu Województwa Dolnośląskiego w ramach programu Dolnośląskie Małe Granty.

Program pikniku:

11:00 - 14:00 - prace plastyczno-kreatywne, których zdjęcia będą nadawane z balonu drogą radiową, warsztaty SSTV, konstrukcje lądowników kosmicznych, tworzenie mgławic. Obserwacje Słońca.

14:00 -16:00 - warsztaty kosmiczne i astronomiczne dla dzieci i młodzieży-cd: konstrukcje i
testowanie rakiet, budowanie lunet, mini misje stratosferyczne, obrotowe mapy nieba.

16:00 - 17:00 - start balonu stratosferycznego i relacja z jego lotu, do momentu utrzymania sygnału transmisji live. Odbieranie obrazków metodą SSTV.

17:00 - 18:00 - Warsztaty cd.

18:00 - 19:00 – wykłady popularnonaukowe:

• Po co nam technologie kosmiczne?,
  • Międzynarodowa Stacja Kosmiczna,
  • Zanieczyszczenie światłem.

19:00 - 20:00 - podsumowanie i relacja misji balonu stratosferycznego, wraz z relacją ekipy poszukiwawczej.

20:00 - 21:00  - przygotowanie i wstęp do obserwacji astronomicznych, prelekcja o tym, co widać na niebie.

21:00 - 23:00 – obserwacje astronomiczne.

Dodatkowe informacje można znaleźć na profilu wydarzenia na Facebooku.

Źródło: Stowarzyszenie WroSpace/Anna Bukiewicz-Szul

Oprac. Paweł Z. Grochowalski