Przejdź do treści

Planetobus z mobilnym planetarium wyruszył w Polskę

Uczestnicy konferencji w Kobyłce

21 marca 218 r. w Kobyłce miała miejsce konferencja inaugurująca działanie Planetobusu i mobilnego planetarium Centrum Nauki Kopernik w ramach projektu edukacyjnego „Nauka dla Ciebie”. Celem programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik „Planetobus” jest popularyzacja astronomii wśród dzieci z małych miejscowości.

21 marca 2018 r. o godzinie 8:00, w auli Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 3 im. Karola Wojtyły przy ul. Załuskiego 57 w Kobyłce, odbyła się konferencja prasowa wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Tematem konferencji była inauguracja programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik „Planetobus”. W spotkaniu udział wzięła także dyrektor programowa Centrum Nauki Kopernik Irena Cieślińska oraz Burmistrz Miasta Kobyłka Robert Roguski.

W ramach projektu „Nauka dla Ciebie” w roku 2018 Planetobus z mobilnym planetarium ma dotrzeć do małych miejscowości, w których odwiedzi 20 szkół, aby pobudzić w uczniach zainteresowanie kosmosem poprzez m.in. poprzez pokazy astronomiczne w mobilnym planetarium oraz wieczorami, jeśli pozwoli na to pogoda, obserwacje nieba za pomocą lornetek i teleskopów.

Mobilne planetarium to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów, który na jednym pokazie może zmieścić od 30 do 35 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie będą oglądali pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie zobaczą w jasny dzień niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne, a także odwiedzą Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzą się, jak żyją i co robią na niej astronauci.

Uczniowie uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymają także „Poradnik młodego naukowca”, który zawiera astronomiczne ciekawostki, informacje o gwiazdach i planetach oraz opisy eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Zaplanowane zostało, że Planetobus zatrzyma się w każdej odwiedzanej miejscowości przez 2 dni. Dzięki temu w ciągu roku mobilne planetarium może dotrzeć do nawet 20 tys. osób!

Dyrektor programowa CNK Irena Cieślińska podczas konferencji w Kobyłce inaugurującej działanie Planetobusa przywołała słowa zmarłego niedawno astrofizyka Stephena Hawkinga, który namawiał, żeby „patrzeć w gwiazdy, a nie pod nogi”.

Natomiast wicepremier i szef resortu nauki Jarosław Gowin powiedział do uczniów szkoły w Kobyłce, że w Polsce także mamy wybitnych uczonych, których poziom naukowy dorównuje Stephenowi W. Hawkingowi. „Mamy np. Kandydata do Nagrody Nobla fizyka prof. Tomasza Dietla z Warszawy. Mamy kosmologa światowej sławy ks. prof. Michała Hellera. Bardzo mi zależy, jako ministrowi nauki, aby ci naukowcy mieli swych następców. Żebyście odkryli w sobie ciekawość świata” – zwrócił się Jarosław Gowin do uczniów. I wyraził nadzieję, że spośród słuchających go dzieci wyrosną następcy Hawkinga, Dietla czy Hellera.

„Nauka jest fascynująca, może odkryć przed wami nowe horyzonty” – dodał jeszcze wicepremier Gowin.

Dyrektor Cieślińska powiedziała uczniom, że odpowiedzi na wiele pytań jeszcze nie udało się nikomu uzyskać. Gdzie szukać nowych cywilizacji? czy można podróżować w czasie? jak się zaczął Wszechświat? „Odpowiedzi na te pytania znajdziecie wy. Bo teraz jest wasza kolej!” – zwróciła się do uczniów z Kobyłki.

Planetobus dołączył do jeżdżącego już po kraju Naukobusa obsługiwanego przez zespół animatorów z Centrum Nauki Kopernik. Naukobus pełni rolę mobilnego laboratorium, które daje szansę zobaczenia i dotknięcia ponad 20 eksponatów. Dzieci w praktyczny sposób, poprzez eksperymenty, poznają sekrety różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, fizyki, chemii czy informatyki.

Irena Cieślińska poinformowała, że Naukobus przejechał już 42 tys. km, a więc więcej, niż wynosi obwód Ziemi. „W tym roku w podróż ruszyły dwa Naukobusy i Planetobus. Myślę, że dotrą tak daleko, jak stąd na Księżyc” – powiedziała dyrektor CNK w czasie konferencji.

Paweł Z. Grochowalski

Źródła: CNK, MNiSW, PAP – Nauka w Polsce, Nauka dla Ciebie, Miasto Kobyłka

Foto: Uczestnicy konferencji/Miasto Kobyłka

 

Reklama