Przejdź do treści

Pochodzenie marsjańskich meteorytów potwierdzone przez Curiosity

Marsjański meteoryt
Łazik Curiosity prowadzi badania na powierzchni Marsa. Najnowsze pomiary stosunku zawartości izotopów argonu w atmosferze planety dostarczyły dowodów potwierdzających pochodzenie tzw. meteorytów marsjańskich - podała Amerykańska Unia Geofizyczna.

Naukowcy z zespołu, którym kieruje Sushil Atreya z University of Michigan w Ann Arbor (USA), opublikowali w czasopiśmie "Geophysical Research Letters" wyniki pomiarów gazu argonowego zawierającego argon-36 i argon-38, dokonanych za pomocą instrumentu Sample Analysis at Mars (SAM), znajdującego się na wypożeniu Curiosity.

Wymienione izotopy argonu występują w Układzie Słonecznym, ale ich względny stosunek na Marsie jest inny niż gdzie indziej, bowiem planeta utraciła część swojej pierwotnej atmosfery. W trakcie utraty atmosfery w przestrzeń kosmiczną uciekało więcej lżejszego izotopu argonu, niż cięższego, bowiem argon-36 łatwiej przedostaje się do górnych warstw atmosfery i wymaga mniejszych energii, aby z niej uciec.

Do tej pory naukowych wiedzieli z badań w laboratoriach na Ziemi dotyczących komórek powietrznych uwięzionych w marsjańskich meteorytach, że na jeden atom izotopu argonu-38 przypada od 3,6 do 4,5 atomów izotopu argonu-36. z kolei pomiary dokonane za pomocą marsjańskich lądowników Viking z lat 70. dwudziestego wieku wskazywały, że atmosfera Marsa ma wartości od 4 do 7. Najnowsze wyniki z Curiosity są znacznie precyzyjniejsze - dały wynik 4,2.

Uzyskana wartość może teraz posłużyć m.in. do polepszenia modeli utraty atmosfery przez Marsa. Gdyby planeta zachowała całą swoją atmosferę, powinna mieć wartość tego stosunku taką jak Słońce lub Jowisz, czyli około 5,5.

Więcej informacji:


Na zdjęciu:
Meteoryt z Marsa. Źródło: NASA.Reklama