Przejdź do treści

Początek lotu międzyplanetarnego łazika Perseverance

img

30 lipca rakieta Atlas V wyniosła w kierunku Marsa amerykański łazik Perseverance. Lot był udany i statek kosmiczny, w którym znajduje się pojazd jest na prawidłowej trajektorii na orbicie heliocentrycznej.

Statek został wypuszczony 57 minut po starcie przez górny stopień rakiety Atlas V. Załoga naziemna misji otrzymała telemetrię od statku, informującą o poprawnym działaniu systemów i była w stanie też wysyłać komendy.

Tuż po starcie wystąpiły dwa drobne problemy, na które jednak zespół misji był przygotowany. Bliskość statku do Ziemi spowodowała, że wrażliwe odbiorniki anten systemu Deep Space Network były saturowane przez sygnał dochodzący od statku. Podobna rzecz miała miejsce z łazikiem Curiosity w 2011 roku. Inżynierowie przestroili odbiorniki i skierowali anteny lekko od celu.

Jeden z czujników temperatury w systemie radiatorów chłodzących wskazał temperaturę lekko poniżej normy. Było to spowodowane tym, że krótko po starcie statek kosmiczny był w cieniu Ziemi. Inżynierowie wiedzieli, że w tym czasie temperatura chłodziwa przepływającego przez radiatory może być niższa niż w przypadku łazika Curiosity, bo tamten nie przelatywał w cieniu naszej planety. Zbyt niska temperatura spowodowała przejście w tryb bezpieczny. Gdy zespół misji zrozumiał na czym polegała natura problemu, statek został wyprowadzony z trybu awaryjnego.

Teraz czas na podróż międzyplanetarną łazika, która zajmie około 7 miesięcy. Statek przebędzie w tym czasie drogę 480 mln km. W trakcie lotu zespół misji sprawdzi podsystemy łazika i statku podróżnego, kontrolowane będzie też działanie statku.

Już 14 sierpnia ma zostać przeprowadzony pierwszy manewr korekcji trajektorii TCM-1, który zbliży statek w kierunku Marsa. Takich manewrów w trakcie całego lotu będzie od 5 do 7.

 


Zobacz specjalną stronę poświęconą misji łazika Perseverance


 

Łazik Perseverance to następca łazika Curiosity. Pojazd bazuje na tej samej technologii, ma podobną wielkość i masę, ale jest wyposażony w inny zestaw instrumentów naukowych. Celem misji będzie poszukiwanie śladów dawnego życia na Marsie w rejonie Krateru Jezero - miejsca, gdzie 3,5 mld lat temu prawdopodobnie znajdowało się jezioro i gdzie znajdują się pozostałości po delcie rzecznej.

Misja przetestuje po raz pierwszy wytwarzanie tlenu z marsjańskiej atmosferze i przygotuje próbki skalne, które będą mogły być zabrane na Ziemię przez kolejną misję w końcówce lat 20.

W tym roku w kierunku Marsa poleciały aż trzy misje. Oprócz Stanów Zjednoczonych, swój lądownik, orbiter i łazik wysłały Chiny, a orbiter także Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Wizja artystyczna łazika Perseverance na powierzchni Marsa. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

 


 

Reklama