Przejdź do treści

Pół miliona widzów na ERC 2021

Uczestnicy ERC 2021

Tegoroczna siódma edycja European Rover Challenge to marsjańskie wulkany na największym sztucznym torze marsjańskim, dwie formuły zawodów, rozmowa z wiceszefem NASA, połączenie na żywo z innym dużym festiwalem Ars Electronica w Linzu, wystawa NASA, podglądanie na żywo misji symulacyjnej w habitacie Lunares, marsjański turniej e-sportowy oraz niesamowite prelekcje, pokazy i debaty z gośćmi specjalnymi z całego świata. A przede wszystkim blisko pół miliona osób, które na żywo uczestniczyły w ciągu trzech dni w ERC 2021. 

Prawie pół miliona osób uczestniczyło w siódmej edycji European Rover Challenge, która w tym roku, poza odwiedzającymi z całej Polski, zgromadziła również tłumy widzów online z najdalszych zakątków świata, a to dzięki transmisjom i licznym relacjom na żywo w mediach społecznościowych. Nie zabrakło kibiców zakwalifikowanych drużyn, między innymi ze Szwajcarii, Turcji czy Niemiec, a także wolontariuszy. Na miejscu oraz zdalnie można było brać udział w licznych pokazach, warsztatach i prelekcjach dotyczących lotów na Marsa, komercjalizacji Księżyca oraz wpływu kosmicznych technologii na życie na Ziemi. Fantastyczną atrakcją dla wszystkich był zrekonstruowany na torze w Kielcach największy na świecie, aktywny wulkan marsjański. Wszystko to na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej. W samym w konkursie łazików marsjańskich brało udział 38 drużyn z całego świata.

Siódma edycja tych zawodów po raz pierwszy odbyła się w dwóch formułach. Drużyny rywalizowały stacjonarnie (ON-SITE) i zdalnie (REMOTE). Tegoroczne konkurencje odbywały się na torze, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia. Przygotowane przez jurorów zadania odzwierciedlały pracę inżynierów największych agencji kosmicznych podczas eksploracji Marsa.

Pierwsze miejsca w zawodach zajęły: kielecki zespół Impuls Team (ON-SITE) oraz pochodzący z Indii DJS Antariksh (REMOTE). Drudzy w rankingu znaleźli się turecki ITU Rover Team i niemiecki ERIG. Tegoroczne podium zamykają zespoły EPFL Xplore ze Szwajcarii i RoboClyde z Wielkiej Brytanii (Szkocja). W tym roku, poza trzema nagrodami głównymi przyznane zostały także dodatkowe wyróżnienia za osiągnięcia w poszczególnych kategoriach. Nagrody główne dla zwycięzców ufundowały firmy Astronika oraz GMV Innovating Solutions. Dodatkowe nagrody specjalne, zostały wręczone w imieniu firmy Thales Alenia Space Italy.

Wyróżnienie  w kategorii „Navigation ON-SITE” otrzymał zespół AGH Space Systems. I ten sam zespół otrzymał jeszcze jedno wyróżnienie w kategorii „Presentation ON-SITE”.

Widzowie online, jak i osoby odwiedzające kampus Politechniki Świętokrzyskiej, brali udział w licznych, pasjonujących debatach tematycznych odbywających się w ramach Strefy Inspiracji. Wśród nich znalazł się między innymi wideoczat z wiceszefem NASA i byłym astronautą – Robertem Cabaną, który jak sam przyznał, szczerze żałuje, że nie mógł osobiście pojawić się w Kielcach. Dodatkową atrakcją był także turniej e-sportowy Rover Mechanic Challenge organizowany po raz drugi we współpracy z firmą Pyramid Games. W ramach współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym zrealizowano również w technologii 8K połączenie na żywo wydarzenia ERC z Festiwalem Ars Electronica w Linzu, w Austrii.

Odwiedzający tegoroczne ERC doceniali świetnie przygotowane przez wystawców warsztaty edukacyjne, pokazy robotów do zadań specjalnych, eksperymenty naukowe oraz możliwość pełnej interakcji z technologiami kosmicznymi i robotycznymi, prezentowanymi na miejscu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także, przygotowana we współpracy z Konsulatem Stanów Zjednoczonych w Krakowie, specjalna wystawa fotograficzna NASA pod hasłem „From the Moon to Mars”. Z kolei w ramach współpracy ze stacją badawczą Lunares, zrealizowano także na żywo trzydniowe połączenie z trwającą w habitacie międzynarodową misją dla analogowych astronautów. Organizatorzy zadbali także o możliwość spotkań firm i instytucji, zainteresowanych działaniami proinnowacyjnymi, które towarzyszyły wydarzeniu przez wszystkie trzy dni.

Współorganizatorami ERC 2021 byli: Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A, Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska.
 

Źródło: ERC

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama