Przejdź do treści

Polacy wygrali olimpiadę astronomiczną w Pekinie!

 Zdjecia z IOAA

W Pekinie zakończyła się właśnie IV Międzynarodowa Olimpiada Astronomii i Astrofizyki. Zwyciężyli Polscy uczniowie zdobywając jeden złoty, dwa srebrne medale oraz wyróżnienie. Opiekunem polskiej reprezentacji był dr Waldemar Ogłoza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Czwarta Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki trwała od 12 do 21 września br.

Zawody były przeznaczone dla najlepszych uczniów szkół średnich, wyłonionych na drodze eliminacji krajowej. W tym roku uczestnicy zmierzyli się z 17 zadaniami teoretycznymi oraz dwoma zadaniami praktycznymi, polegającymi na wykonaniu obserwacji astronomicznych, a także dwoma zadaniami związanymi z ich analizą.

W zawodach olimpiady uczestniczyło kilkadziesiąt zespołów z całego świata.

Złoty medal olimpiady zdobył Przemysław Mróz z VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, który dodatkowo zdobył również nagrody za najlepszy sumaryczny wynik we wszystkich konkurencjach oraz za najlepszy wynik w części praktycznej.

Srebrne medale zdobyli: Damian Puchalski z Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Maksymilian Sokołowski z I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, a wyróżnienie Jakub Bartas z I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.
Poprzednia olimpiada odbywała się w Iranie, zawody następnej Międzynarodowej Olimpiady Astronomii i Astrofizyki odbędą się w 2011 r. w Gdańsku. Wydarzenie to uświetni obchody 400. rocznicy urodzin gdańskiego astronoma - Jana Heweliusza. Olimpiada jest jednym z programów edukacyjnych Międzynarodowej Unii Astronomicznej, który ma na celu wyłanianie najzdolniejszych młodych ludzi zainteresowanych naukami ścisłymi i techniką.

Zachęcamy wszystkich zaineresowanych astronomią do  wzięcia udziału w eliminacjach polskiej Olimpiady Astronomicznej, która właśnie ruszyła w Chorzowie.

 

Źródło: PAP, UP | Orion 

Na ilustracji: Zdjecia z IOAA

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama